Wybierz samochód

Opel Mokka

Ikona samochodu

Opel Mokka to miejski crossover produkowany przez koncern GM. Auto zadebiutowało w 2012 roku i był to pierwszy mały SUV tej marki. W USA auto występuje pod nazwą Buick Encore, a w Wielkiej Brytanii – Vauxhall Mokka. Jego bliźniaczym modelem jest także Chevrolet Trax.

Mokka została zbudowana na płycie podłogowej GM Gamma II Platform, którą dzieli m.in. z Corsą. Stylistyka auta jest bardzo atrakcyjna – ostre kształty na przednim pasie oraz przetłoczenia nadają Mokce charakteru. Patrząc na auto może się wydawać, iż nie boi się ono bezdroży, jednak rzeczywistość może nieco rozczarować. Owszem, auto poradzi sobie na nieasfaltowych drogach, ale jedynie tych „bardziej” utwardzonych – głównym problemem może być nieduży prześwit. Standardowo auto oferowane jest z napędem na przednią oś, ale za dopłatą dostępny jest napęd na wszystkie koła.

Mimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych, inżynierom Opla udało się wygospodarować dużo przestrzeni wewnątrz auta, również dla pasażerów z tyłu. Bagażnik ma niespełna 360 litrów pojemności. Co ciekawe w podstawowej wersji znalazł się m.in. tempomat, ale zabrakło klimatyzacji (nawet manualnej).

Pod maską, jeśli chodzi o benzyniaki, znaleźć się mogły 1,4- oraz 1,6-litrowe jednostki o mocy odpowiednio 140 i 115 KM. Pierwsza z nich miała turbosprężarkę, druga była wolnossąca, a dodatkowo mocniejszą odmianę można zamówić z fabryczną instalacją LPG. 1,6-litrowy diesel występował w odmianie 110- oraz 136-konnej. Do 2015 roku dostępny był także motor wysokoprężny o pojemności 1,7 litr i mocy 130 KM.

W 2016 roku przeprowadzono facelifting auta oraz uaktualniono jej nomenklaturę. Z racji tego iż Mokka jest SUV-em, do jej nazwy dodano literkę „X”. Oprócz zmian stylistycznych, auto doczekało się także kolejnego wariantu mocy silnika 1.4 – mógł teraz generować także 152 KM. Silniki w zależności od wersji, mogą współpracować z 5- lub 6-biegową skrzynią manualną oraz 6-stopniowym automatem.

Rywalami Opla Mokki są Nissan Juke, Fiat 500X oraz Mazda CX-3.

Opel Mokka - generacje

Opel Mokka - powiązane artykuły

Pokaż więcej