Niestety, jeśli liczycie, że w tym miejscu podamy wam dokładną datę, to musimy was rozczarować. To kiedy należy zamienić „zimówki” na opony letnie zależy głównie od tego co zafunduje nam natura. Ale czy zrobić to jak najwcześniej, czy może lepiej nie spieszyć się zbytnio? O to spytaliśmy osobę znającą się na oponach, jak mało kto – Piotra Tylickiego, specjalistę ds. Szkoleń i Produktu Michelin.

Onet: Skończyły się mrozy, idzie wiosna, czy należy już myśleć o wymianie opon na letnie?

Piotr Tylicki: Nie ma pośpiechu, szczególnie wczesną wiosną, kiedy pogoda jest kapryśna – słoneczne dni przeplatają się z deszczowymi, a opady śniegu i przymrozki nie są niczym nadzwyczajnym. W takich warunkach bezpieczniej jest mieć zamontowaną oponę zimową.

O: No tak, ale opona zimowa w słoneczne dni, kiedy asfalt jest już nagrzany, zachowuje się gorzej niż letnia, a poza tym szybko się zużywa. Może jednak lepiej nie czekać z wymianą?

PT: Bez obaw, dobre opony zimowe z homologacją 3PMSF, mają specjalną mieszankę oraz rzeźbę, która w okresie „przejściowym” zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo na mokrej lub zmrożonej nawierzchni. Proszę też pamiętać, że na suchym, ale zmrożonym asfalcie, to dobrej jakości opona zimowa wykaże się krótszą drogą hamowania. Poza tym nie ma potrzeby, żeby gwałtownie reagować na pierwsze ciepłe dni, ponieważ markowe opony zimowe, nie boją się wyższych temperatur. Nie musimy się obawiać, że szybciej się zużyją.

O: W takim razie w jakich warunkach zaleca się wymianę opon zimowych na letnie?

PT: Wizytę w warsztacie i wymianę opon odłóżmy, aż prognozy pogody wyraźnie wskażą, że temperatura pozostanie już na poziomie powyżej 7 stopni Celsjusza.

O: Na koniec muszę zapytać jeszcze o jedno, czy zna Pan jakiś sposób na uniknięcie kolejek w serwisach oponiarskich?

PT: Nie ma złotego środka. Polecamy jednak rozwagę i niedecydowanie się na przedwczesną wymianę opon zimowych na letnie. Proszę też pamiętać, że nasi certyfikowani partnerzy starają się znaleźć takie rozwiązania, aby klienci nie czekali w kolejkach, szczególnie w okresie wymiany opon, pracują dłużej niż zwykle. Pewną opcją jest też zakup opon całorocznych