Wybierz samochód

Subaru Forester

Ikona samochodu

Subaru Forester to niewielki crossover produkowany przez japoński koncern wielobranżowy Fuji Heavy Industries. Auto pojawiło się na rynku w 1997 roku (w USA rok później), a nazwa pochodzi od „resident of the forest” czyli mieszkańca lasu. W Indiach auto sprzedawane jest jako Chevrolet Forester.

Samochód bazował konstrukcyjnie na popularnej Imprezie. Nadwozie Forestera przypominało kombi na podniesionym zawieszeniu. Jego stylistyka jest nieco „toporna”, ale dość spory grill i plastikowe nakładki na nadkola i drzwi dodawały mu terenowego charakteru. Owszem, auto radziło sobie w lekkim terenie i pomagał mu w tym napęd na 4 koła oraz opcjonalny wiskotyczny mechanizm różnicowy, jednak na tym Forester musiał poprzestać.

Jeśli chodzi o wnętrze to było ono wykonane solidnie, lecz deska rozdzielcza została wykonana z materiałów średniej jakości. Miejsca w II rzędzie jest wystarczająco, nawet na wyższych pasażerów, a bagażnik oferuje 407 litrów pojemności.

W 2000 roku auto przeszło facelifting. Główne zmiany można dostrzec w tylnej części pojazdu, gdzie pojawiły się nowe lampy, klapa bagażnika oraz zderzak. Przód również się zmienił, dzięki modernizacji grilla, maski oraz zderzaka.

Pod maską mogły pracować wyłącznie 4-cylindrowe silniki benzynowe przeciwsobne (boxer). Miały one pojemność 2 lub 2,5 litra. Pierwszy z nich w wersji wolnossącej rozwijał 122 (od 2000 roku – 125) KM a z turbosprężarką – 170 KM. Większa jednostka generowała 165 KM, jednak początkowo był to silnik z dwoma wałkami rozrządu, który w 1998 roku został zastąpiony motorem z 1 wałkiem rozrządu w głowicy. Oprócz tego na niektórych rynkach dostępna była także 210-konna wersja 2,5-litrowego silnika. Do wyboru była skrzynia automatyczna o 4 przełożeniach oraz 5-biegowy manual.

W 2002 roku pojawiła się II generacja Forestera. Auto zdecydowanie przypominało swojego poprzednika, lecz miało bardziej nowoczesny i atrakcyjny wygląd, a co najważniejsze, było zupełnie nową konstrukcją. Japońscy inżynierowie przy okazji zaprojektowania nowego podwozia do Imprezy, postanowili je od razu wykorzystać także do Forestera. Dodatkowe nowinki techniczne pozwoliły zaoszczędzić nieco kg w porównaniu z poprzednikiem.

Dzięki masywnym przetłoczeniom z boku i plastikowy nakładkom auto zachowało swój terenowy charakter. W pokonywaniu niewielkich przeszkód, 5-drzwiowemu Subaru miał pomóc centralny mechanizm różnicowy oraz skrzynia wyposażona w reduktor. W przykładni manualnej nad rozdziałem mocy czuwało sprzęgło wiskotyczne, a w automatycznej – wielopłytkowe. Wewnątrz nie zaszło dużo zmian, jednak w porównaniu z konkurencją, na tylnej kanapie było już nieco ciasno. Bagażnik oferował niezmiennie 400 litrów.

W 2005 roku Forester przeszedł lifting, który odjął m.in. zmianę reflektorów, zderzaków oraz grilla. Dodatkowo zrezygnowano z plastikowych nakładek, przez co auto nieco ze stylistycznego punktu widzenia straciło swój terenowy charakter.

Pod maską znów zagościły wyłącznie benzynowe jednostki typu boxer. 2-litrowy silnik rozwijał 125 lub 158 KM, a wyposażony w turbosprężarkę – 177 KM. 2,5-litrowy motor generował 167 KM, a z doładowaniem – 210 lub 230 KM. Na rodzimym rynku pojawiła się także niewielka seria Forestera STI. Auto było wyposażone w 320-konny silnik z analogicznej Imprezy.

W 2007 roku zaprezentowano III generację Forestera, a rok później trafiła ona do produkcji. W porównaniu do poprzedników, trzecia odsłona Forestera była zupełnie innym autem – z kombi na podwyższonym zawieszeniu urosła do klasycznego SUV-a. Przez tą operację, auto urosło wzdłuż o 7,5 cm, wszerz o 4,6 cm i wzwyż aż o 11 cm. Mimo dużych różnic, Forester wciąż bazował na kompaktowej Imprezie.

Co ciekawe, mimo znacznie większych rozmiarów i bardziej skomplikowanej techniki, auto jest niewiele cięższe od wcześniejszych wersji – waży ok. 1,5 tony. Stylistyka auta jest bardzo atrakcyjna, a z przodu, dzięki umieszczeniu atrapy chodnicy i reflektorów o spiczastym zakończeniu w jednej linii, tworzy się efekt „uśmiechu”.

Design wnętrza nie powala, jednak jest bardzo przestronnie – szczególnie na tylnej kanapie. Jakość materiałów użytych do wykończenia nie jest niestety najlepsza. Bagażnik liczy 450 litrów pojemności, a po złożeniu tylnej kanapy uzyskujemy 1660 litrów przestrzeni bagażowej.

W 2011 roku auto przeszło niewielki facelifting. Jak przystało na Forestera, auto wyposażono w symetryczny napęd na 4 koła, a w wersji z manualną, 5-biegową skrzynią biegów – również w reduktor. Oprócz tego do wyboru jest także 4- i 5-biegowa przekładnia automatyczna.

Po raz pierwszy, obok silników benzynowych dostępna była także jednostka wysokoprężna. Wszystkie jednostki napędowe były boxerami. Benzyniaki mogły mieć pojemność 2 lub 2,5 litra. Pierwszy z nich osiągał 150 KM, a z turbodoładowaniem (niedostępny w Europie) – 180 KM. Większa jednostka generowała w wersji wolnossącej 170 KM, a z turbo – 230 KM. Jedyny turbodiesel rozwijał 147 KM z 2 litrów objętości skokowej. Niestety jednostka ta, nie należy do udanych i uchodzi za stosunkowo awaryjną.

W 2012 roku na rynku pojawiła się IV generacja Forestera. Auto pod względem stylistycznym stało się bardziej agresywne i zyskało na atrakcyjności. Wiele przetłoczeń i ostre linia sprawiają, iż nawet stojąc w miejscu auto wygląda jakby było w ruchu. Wnętrze jest uporządkowane i czytelne, a przestronność pozwala na wygodne podróżowanie 4 dorosłych osób, bowiem gdy na tylną kanapę dosiądzie się piąty pasażer, robi się już nieco ciasno. Bagażnik oferuje sporo, bo aż 505 litrów.

W 2015 roku przeprowadzono lifting, który objął przemodelowanie przedniego pasa i niewielką modernizację tylnej części pojazdu. Zmianie uległo także nieco wnętrze.

Pod maską może znaleźć się 2-litrowy benzyniak wolnossący lub turbodoładowany, generujący kolejno 150 lub 241 KM. 2-litrowy turbodiesel z kolei, rozwija 147 KM. Wszystkie jednostki to silniki typu boxer. Standardowym wyposażeniem Forestera jest także symetryczny napęd na 4 koła. Do wyboru jest 6-biegowa skrzynia ręczna oraz bezstopniowa przekładnia CVT Lineartronic.

Rywalami Subaru Forestera są m.in. Toyota RAV4, Volkwagen Tiguan oraz Suzuki Grand Vitara.

Subaru Forester - generacje

Subaru Forester I (1997&nbsp-&nbsp2002)

Subaru Forester I (1997 - 2002)

Subaru Forester II (2002&nbsp-&nbsp2008)

Subaru Forester II (2002 - 2008)

Subaru Forester III (2008&nbsp-&nbsp2013)

Subaru Forester III (2008 - 2013)

Subaru Forester - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat