Kiedyś Tipo było dla Fiata przełomowym modelem. Został nawet uhonorowany prestiżowym tytułem samochodu roku 1989. Czy nowy model okaże się równie przełomowy? Na ocenę przyjdzie jeszcze czas. Jedno wszakże nie ulega wątpliwości. Model staje się bardzo ważny dla koncernu. W Polsce w maju zajął nawet pierwsze miejsce wśród najczęściej wybieranych aut (wśród klientów indywidualnych). Jeśli dodać do tego, że Tipo stanowi 60 proc. wolumenu marki, to łatwo ocenić, że stał się niezwykle ważnym modelem.

W loterii Faktu można wygrać wersję sedan z udanym silnikiem benzynowym 1.4 l o mocy 95 KM. Silnik całkiem sprawnie radzi sobie z dość dużym samochodem. Tipo sedan mierzy ponad 4,5 m długości i prawie 1,8 m szerokości (179 cm). Rozstaw osi także jest niemały: 263,6 cm co sprawia, że można oczekiwać przestronnego wnętrza. I takie ono jest. Z przodu, jak z i z tyłu jest dużo miejsca. Pod tym względem Fiat wykonał kawał dobrej roboty.

Sedan zwykle kojarzy się z pojemnym bagażnikiem. Tipo nie jest wyjątkiem. Pod klapą znajdziemy niemal prawdziwą jamę o pojemności 520 l. Choć zawiasy klapy wnikają do wnętrza, to i tak można sporo zmieścić – kilka walizek popularnie nazywanych kabinowymi (dopuszczone do zabrania jako bagaż podręczny do samolotu) oraz ogromne walizy podróżne. Komu będzie mało, spokojnie jeszcze upchnie kilka miękkich toreb (np. z obuwiem).

Bez względu na to, czy Tipo jest załadowane po brzegi czy też nie, to na jego prowadzenie trudno narzekać. Samochód jest stabilny nie tylko podczas jazdy z mniejszymi prędkościami po mieście, ale także na autostradzie. Zawieszenie jest dość komfortowe, przez co pokonywanie łuków nie oznacza wyraźnego wychylania nadwozia. Łatwo docenić Tipo podczas jazdy po gorszej nawierzchni, gdyż łagodnie neutralizuje wstrząsy nie tylko z dziur czy studzienek, ale także poprzecznych progów (np. od korzeni drzew).

Fiata można pochwalić za zużycie paliwa. Nietrudno uzyskać spalanie zbliżone do wartości deklarowanych przez producenta. W mieście zatem możemy liczyć się ze zużyciem na poziomie 7,7 l/100 km, w trasie - 4,6 l. To dobre wyniki jak na tak duży samochód.