Auto Świat Testy Jaguar F-Pace 3.0 TDV6 AWD - sportowy w każdym calu

Jaguar F-Pace 3.0 TDV6 AWD - sportowy w każdym calu

Autor Janusz Borkowski
Janusz Borkowski

Choć jest SUV-em i ma diesla pod maską, to zachował drapieżność typową dla Jaguara. Dobre osiągi i świetne prowadzenie nie są jedynymi atutami 300-konnego Jaguara F-Pace

Jaguar F-Pace 3.0 TDV6 AWD - sportowy w każdym calu
Zobacz galerię (21)
Auto Świat / Adam Mikuła
Jaguar F-Pace 3.0 TDV6 AWD - sportowy w każdym calu

Czasy, gdy Jaguar był konserwatywną marką, minęły bezpowrotnie. Wystarczy wspomnieć rok 2004, kiedy to Brytyjczycy wypuścili na rynek po raz pierwszy kombi (X-Type Estate), a w S-Typie zamontowali turbodiesla (2.7 V6).

Jaguar F-Pace - trzeba iść z duchem czasu

Marka, której brakuje w ofercie SUV-a, nie ma szans na przetrwanie. Dlatego dziś nie szokuje to, że w salonie Jaguara można kupić auto tej klasy. Tym bardziej że inżynierowie Jaguara podczas projektowania F-Pace’a mogli wesprzeć się doświadczeniami fachowców z Land Rovera.

Efekt ich pracy jest zaskakujący. Powstało bowiem auto o dynamicznej i muskularnej sylwetce, które jest lekkie (80 proc. nadwozia wykonano z aluminium) i ma idealny rozkład masy (50:50). Czy jednak na pewno wszystko jest tak, jak obiecuje materiał prasowy?

Nie do końca! Postawiliśmy F-Pace’a na wagę i okazało się, że waży ponad 2 tony, a to oznacza, że wcale nie jest lżejszy od konkurentów (BMW X4 xDrive35d – 1942 kg, Porsche Macan GTS – 1960 kg). Międzyosiowy rozkład też nie okazał się wcale taki, jak zapowiadał producent (53 proc. przód/57 proc. tył).

Powyższe różnice w danych mogą mieć wpływ na prowadzenie i spalanie, ale nie przekreślamy nadwozia F-Pace’a, gdyż zyskuje ono na tle rywali pod względem przestronności. Zwłaszcza jeśli chodzi o ilość miejsca dla podróżnych z tyłu i na bagaż. Siedzący w drugim rzędzie Jaguara pasażer ma w stosunku do X4 o 4 cm więcej miejsca na kolana (do Macana – 1,5 cm więcej). Ponadto w F-Pasie elektrycznie regulowany jest kąt oparcia kanapy. Także w porównaniu bagażników brytyjski SUV deklasuje rywali. Oferuje aż 650 l pojemności, czyli o 150 l więcej niż w przypadku obu konkurentów.

W nadwoziu Jaguara F-Pace’a doszukaliśmy się też kilku niedoskonałości. Nie wszędzie spodobały nam się materiały wykończeniowe, po kilku dniach testu nie mogliśmy przyzwyczaić się do nietypowego umieszczenia przycisków sterujących szybami. Także uważamy, że system multimedialny Jaguara (zbliżony w autach LR) nie jest tak intuicyjny w obsłudze, jak u rywali.

Jaguar F-Pace - pozytywnie w zakrętach

Cieszy nas, że pod maską Jaguara nie ma downsizingowego motoru 2.0, tylko solidne 3-litrowe V6, które niezależnie od obrotów spontanicznie reaguje na gaz. W dynamicznej jeździe pomagają szybki w działaniu 8-stopniowy „automat” oraz ASR (zmienia ustawienia napędu w zależności od rodzaju nawierzchni). Silnik nie jest mistrzem oszczędności (spala o 30 proc. więcej, niż zapewnia producent), ale wynik 7,8 l/100 km uznajemy za poprawny.

Zachwycają skuteczność hamulców i ich odporność na rozgrzanie oraz zachowanie auta na zakrętach. Mimo wysoko położonego środka ciężkości i dużej wagi nadwozie nie wychyla się na zakrętach, a auto zostaje zawsze pod pełną kontrolą kierowcy.

Jaguar F-Pace - to nam się podoba

Znakomite przyspieszenie, świetna elastyczność, szybki „automat”, skuteczne hamulce, przestronne i funkcjonalne wnętrze, duży bagażnik, świetne prowadzenie.

Jaguar F-Pace - to nam się nie podoba

Miejscami mogłaby być wyższa jakość materiałów, mało intuicyjna obsługa multimediów i komputera pokładowego, ograniczony komfort jazdy (koła 22 cale).

Jaguar F-Pace - nasza opinia

Jaguary nie są już konserwatywne, ale nadal drogie. Za F-Pace’a TDV6 w podstawowej wersji wyposażeniowej (Pure) trzeba zapłacić 316 200 zł. Konkurencyjne BMW X4 jest o prawie 27 000 zł tańsze. Znane z wysokich cen Porsche (Macan) kosztuje jeszcze mniej – 279 420 zł!

Autor Janusz Borkowski
Janusz Borkowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków