Od niedawna model 301 można kupić w salonie w wersji 1.6/115 KM LPG. Wbrew pozorom nie mamy do czynienia z autem fabrycznie przystosowanym do spalania gazu. Przeróbka odbywa się już w Polsce, w wybranych serwisach Peugeota, a pod maskę trafia znana i sprawdzona instalacja BRC Sequent 24, specjalnie skonfigurowana do tego modelu przez tarnowską firmę Czakram.

Foto: Auto Świat
Peugeot 301 1.6 VTi LPG | Test

Obecnie instalacja LPG jest dostępna w promocyjnej cenie – za jej zakup i montaż trzeba zapłacić 3100 zł. Testując 301 LPG sprawdziliśmy, ile się oszczędza, tankując paliwo o połowę tańsze oraz czym te oszczędności są okupione?

Profesjonalny montaż instalacji LPG

Wlew gazu ukryto obok korka benzyny, a niewielki przełącznik trybu zasilania znajduje się w dolnej części deski rozdzielczej. 35-litrowy zbiornik paliwa umieszczono w miejscu na koło zapasowe, ale sam „zapas”, zapakowany w pokrowiec. Pod maską elementy instalacji, z wyjątkiem filtra gazu, też nie rzucają się w oczy.

Foto: Auto Świat
Peugeot 301 1.6 VTi LPG | Test

Jak jeździ na benzynie, a jak na gazie?

Po uruchomieniu silnik – jeśli jest zimny – przez chwilę pracuje na benzynie. Po rozgrzaniu niemal niedostrzegalnie automatycznie przełącza się na gaz. Tylko wyczulony kierowca zauważy, że odgłos pracy silnika staje się wtedy inny, bo spod maski słychać klekotanie wtryskiwaczy gazowych. To normalne! Za to praktycznie nie zmieniają się osiągi – auto niemal tak samo przyspiesza na gazie, jak i na benzynie.

Silnik - typ/cylindry/zawory LPG + benz. R4/16
Pojemność 1587 cm3
Moc maks. 115/6050 KM/obr./min
Moment 150/4000 Nm/obr./min
Poj. bagażnika 506 l
Masa własna/ładowność 1090/434 kg
Zbiornik paliwa/LPG 50/35 l
Przeglądy co 15 tys. km
Przysp. 0-100 km/h* 9,4 s
Prędkość maks.* 188 km/h
Śr. spalanie* 6,5 l/100 km
Cena (wersji Active z LPG) 50 900 zł

* Dane fabryczne

By upewnić się, czy subiektywne wrażenia nas nie mylą, sprawdziliśmy osiągi silnika na hamowni. Przebieg krzywych mocy i momentu obrotowego, a co za tym idzie – charakterystyka silnika, niezależnie od wybranego paliwa są niemal identyczne, co świadczy o dobrym zestrojeniu instalacji.

Foto: Auto Świat
Peugeot 301 1.6 VTi LPG | Test

Podczas jazdy na gazie silnik pozwala na dotryskiwanie małych dawek benzyny – przy ostrej jeździe będzie jej zatem z baku ubywać (w teście ok. 1 l/100 km). Uwzględniając koszty benzyny potrzebnej na rozruch instalacja LPG zwróci się najwcześniej po przejechaniu ok. 35 tys. km.

Jazdy testowe Peugeot 301 | Video:

- przestronne wnętrze,

- zbliżone osiągi na benzynie i na gazie

- niskie koszty eksploatacji,

MINUSY:

- opłacalność instalacji tylko przy dużych, rocznych przebiegach,

- hałaśliwy silnik

- koło zapasowe ogranicza przestrzeń w bagażniku

WIĘCEJ NA TEMAT TESTU PEUGEOTA 301 1.6 VTI Z INSTALACJĄ GAZOWĄ ZNAJDZIEDZIE W NAJNOWSZYM WYDANIU “AUTO ŚWIAT” (NR. 10/2014)

Zobacz także: