Auto Świat Testy Testy nowych samochodów Albo dobrze, albo tanio. Wnioski z podróży rodzinną Dacią Jogger

Albo dobrze, albo tanio. Wnioski z podróży rodzinną Dacią Jogger

Na liczniku naszej długodystansowej Dacii systematycznie przybywa kilometrów. Zmieniają się też kierowcy. Swoją turę przeznaczyłem na podróż z Warszawy do Poznania i z powrotem. Oto moje spostrzeżenia zza kierownicy nowości rumuńskiej marki.

Dacia Jogger 1.0 TCe 110 KM Comfort
Zobacz galerię (11)
Auto Świat / Igor Kohutnicki
Dacia Jogger 1.0 TCe 110 KM Comfort
  • Jogger jest największym osobowym modelem Dacii — zastąpił Logana kombi, Dokkera i Lodgy
  • Nowość z Rumunii pokazuje, jak duży postęp zrobiła Dacia, ale nadal jest to auto niskobudżetowe ze wszystkimi tego zaletami i wadami
  • Jeśli oczekujesz czegoś więcej (wyższego komfortu, lepszych osiągów czy wykonania), to Dacia nie będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Jogger to świeżutka propozycja na rynku. Kusi niewygórowaną ceną jak na obecne czasy (testowany egzemplarz kosztuje od niecałych 87 tys. zł), wszechstronnością (duże wnętrze, nawet 7-osobowe) i milszą dla oka stylistyką niż jeszcze poprzednie generacje Dacii. Ten model to kompaktowy crossover o długości kombi, praktyczności minivana i wyglądzie nawiązującym do SUV-a za sprawą plastikowych osłon i zwiększonego prześwitu (na napęd 4x4 nie mamy co liczyć). Raczej nikt się za tym autem nie odwróci, ale widać postępy również na tym polu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Dacia Jogger – coraz lepiej

Niezłe pierwsze wrażenie robi też wnętrze z czytelnym, uporządkowanym kokpitem. Bliższy kontakt ujawnia twarde i tanie plastiki, ale nie wymagajmy zbyt wiele. Plus za środkowy panel i podłokietniki w drzwiach pokryte tkaniną (od wersji wyposażenia Comfort). W testowanym egzemplarzu dokupiono automatyczną klimatyzację czy nowoczesne multimedia (z nawigacją, kamerą cofania, Bluetooth i dwoma portami USB). Ośmiocalowy ekran umieszczono wygodnie, wysoko, ale mógłby być on trochę mniej pochylony. Uśmiech w Dacii zawsze u mnie wywołuje obrotomierz bez zaznaczonych na czerwono obrotów – dzięki temu można stosować ten sam do każdej wersji silnikowej. Drobiazg, jednak na tysiącach egzemplarzy...

Zostając przy wyposażeniu, widać, że Renault pozwala Dacii na dostęp do kolejnych półek swojego magazynu z częściami. I tak w nowym Joggerze możemy mieć kartę zamiast tradycyjnego kluczyka i uruchamiać silnik przyciskiem. Pozytywnym zaskoczeniem są też LED-owe reflektory – te najprostsze, ale zawsze.

Dacia Jogger – nie wszystko jest takie fajne

Do tej pory Jogger punktował, ale minusów też ma całkiem sporo, i to wcale nie takich małych. Pierwszy raz zdziwiłem się, gdy otworzyłem bagażnik. Testujemy wersję 7-miejscową, więc znajdują się w nim dwa dodatkowe fotele. To normalne, ale myślałem, że dziś standardem jest ich chowanie w podłodze, żeby nie przeszkadzały, gdy nie są wykorzystywane. Myliłem się, Dacia zaoszczędziła i trzeba kombinować. Fotele można złożyć albo całkowicie wymontować jak w busie. Nie miałem ich gdzie zostawić, więc pojechały z nami w trasę. Bagaże spokojnie się zmieściły, ale układanie nie było wygodne. Wprawdzie po wyjęciu foteli nie tracimy na pojemności bagażnika (607 l), ale to niepraktyczne!

Dacia Jogger 1.0 TCe 110 KM Comfort
Dacia Jogger 1.0 TCe 110 KM ComfortŻródło: Auto Świat / Igor Kohutnicki

To samo dotyczy koła zapasowego, które jest umieszczone pod nadwoziem (jak w pick-upach czy dostawczakach). Nie chciałbym złapać gumy przy niesprzyjającej pogodzie. Z drugiej strony fajnym pomysłem są modułowe relingi dachowe, które można zmienić w poprzeczki do zamocowania boksu lub uchwytów rowerowych. Można? Można.

Dalej miałem problem ze znalezieniem odpowiedniej i wygodnej pozycji za kierownicą. Fotel kierowcy ma regulację na wysokość, ale dopasowanie go do kierownicy (mimo że jest regulowana w dwóch płaszczyznach) nie jest wcale takie łatwe. Dodam, że uchwyt pasa nie jest przesuwany. Ponadto po godzinie jazdy siedzisko okazało się zbyt miękkie i męczące w dłuższej podróży.

Wjazd na autostradę oznaczał przepisową jazdę z prędkością 140 km/h. Jednolitrowy silnik z turbo generuje 110 KM i 200 Nm, więc jeśli nie załadujemy Joggera po dach, to osiągi są akceptowalne (11,2 s do 100 km/h). Gorzej, że przy szybszym podróżowaniu w środku robi się nieprzyjemnie głośno. Nie z powodu warkoczącego silnika trzycylindrowego, ale z niedostatecznego wyciszenia kabiny. W takich warunkach przydałby się jeszcze aktywny tempomat, zdecydowanie wygodniejszy od zwykłego. Z aktywnych systemów bezpieczeństwa na pokładzie Dacii mamy system kontroli martwego pola czy układ wspomagania awaryjnego hamowania. Byłbym zapomniał, w ruchu miejskim przeszkadzają grube przednie i środkowe słupki, które skutecznie ograniczają widoczność. To niebezpieczne podczas skręcania w prawo, gdy musimy przejechać przez drogę rowerową.

Dacia Jogger 1.0 TCe 110 KM Comfort
Dacia Jogger 1.0 TCe 110 KM ComfortŻródło: Auto Świat / Krzysztof Słomski

Dobra wiadomość to niewygórowane zużycie paliwa. 110-konny Jogger w mieście potrzebował ok. 6,6 l benzyny na 100 km. Na autostradzie jego apetyt wzrastał do 8,5 l. To przyzwoite wyniki, bo ceny paliw ciągle rosną... Warto wiedzieć, że dla oszczędnych w ofercie jest jeszcze nieco słabsza wersja z fabryczną instalacją gazową.

Dacia Jogger – moim zdaniem

Nie zrozumcie mnie źle. Jogger nie jest złym samochodem, ale pamiętajmy, że to nadal niskobudżetowa opcja ze wszystkimi tego konsekwencjami, a nie auto lajfstajlowe za pół ceny. Cudów nie ma. Osobiście rozważyłbym kupno czegoś lepszego z drugiej ręki, ale rozumiem osoby/firmy wybierające Dacie. W przypadku Joggera dostaną nowe, duże auto w rozsądnej cenie, które ma sprawdzoną technikę od Renault i jest wyposażone w najpotrzebniejsze rzeczy. Jeśli jednak oczekujesz czegoś więcej (np. wyższego komfortu, lepszych osiągów czy wykonania), to Dacia nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dacia Jogger 1.0 TCe 110 KM Comfort - dane techniczne

Silnikt.benz. 999 cm3 R3
Moc110 KM/5000 obr./min
Maks. moment obr.200 Nm/2900-3500 obr./min
Skrzynia biegów/napędręczna 6b./na przednie koła
Przyspieszenie 0-100 km/h11,2 s (wersja 7-os.)
Prędkość maksymalna180 km/h
Średnie spalanie5,7 l/100 km (wg producenta)
Długość/szerokość/wysokość/rozstaw osi4547/1784/1632/2897 mm
Masa własna/ładowność11158 kg/537 kg
Pojemność bagażnika/zb. paliwa160-607-1819 l/50 l
Gwarancja3 lata lub 100 tys. km
Cenaod 74 700 zł (1.0 TCe 5-os. Essential)
Cena egz. testowanego95 200 zł
Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
Powiązane tematy:DaciaDacia Jogger
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków