Auto Świat Testy Testy nowych samochodów Skoda Octavia 1.0 TSI – dodawanie przez odejmowanie | TEST

Skoda Octavia 1.0 TSI – dodawanie przez odejmowanie | TEST

Autor Rafał Sękalski
Rafał Sękalski

W gamie czeskiego bestsellera pojawiła się niedawno wersja z 1-litrowym, trzycylindrowym i turbodoładowanym silnikiem benzynowym o mocy 115 KM. To propozycja nie tylko dla oszczędnych.

Skoda Octavia 1.0 TSI
Zobacz galerię (15)
Onet
Skoda Octavia 1.0 TSI

Czy pakowanie małego silnika do dużego kompaktowego samochodu ma w ogóle sens? Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że zawsze wiązało się to z pewnymi kompromisami. Owszem, takie jednostki zużywały mniej paliwa, ale najczęściej kosztem miernych osiągów. Z kolei zachęcane do dynamicznej jazdy, potrafiły pić już bez opamiętania. Dlatego przyznam, że do najnowszej propozycji Skody podszedłem z dystansem. Ale po kolei.

Skoda Octavia 1.0 TSI
Skoda Octavia 1.0 TSIŻródło: Onet

Nowa konstrukcja zastąpiła w ofercie marki stosowany dotychczas silnik czterocylindrowy o pojemności 1,2 l, mocy 105 KM i momencie 175 Nm. Mimo odjęcia więc jednego cylindra i zmniejszenia pojemności przybyło jej dodatkowe 10 KM mocy i 25 Nm momentu obrotowego. Motor ma kompaktową budowę i skrzynię korbową oraz tłoki wykonane z aluminium, dzięki czemu waży tylko 78 kg. Intercooler turbosprężarki jest zintegrowany z dolotem i jest w stanie bardzo szybko zwiększać ciśnienie doładowania do nawet 1,6 bara. W praktyce oznacza to, że Octavia w tej wersji okazuje się zaskakująco wręcz dynamiczna. Do setki potrafi przyspieszać w mniej niż 10 s, a w zakresie między 2000 a 3500 obr./min daje do dyspozycji pełny moment obrotowy. Wciśnięcie gazu przy takich obrotach natychmiast daje się odczuć w przyroście prędkości i wystarczy tylko umiejętnie operować drążkiem 6-biegowej skrzyni manualnej, by korzystać z dobrej elastyczności jednostki napędowej.

Warto zwrócić uwagę na przyjemne brzmienie trzycylindrówki, zwłaszcza podczas agresywniejszej jazdy i przyspieszania oraz dobre wyciszenie wnętrza, gdy poruszamy się z prędkościami autostradowymi na trasie. Co ważne, Skoda obiecuje blisko 8-procentowy spadek średniego zużycia paliwa w porównaniu z silnikiem 1.2 i choć podczas testu nie udało mi się osiągnąć deklarowanego przez markę wyniku poniżej 5 l/100 km, to i tak zanotowany rezultat na poziomie 6,3 l uważam za bardzo dobry, zwłaszcza że znaczna część jazd testowych przypadła na drogi miejskie. Uważam, że na dłuższych odcinkach pozamiejskich zejście poniżej 6 l/100 km nie powinno stanowić trudnego wyzwania.

Skoda Octavia 1.0 TSI
Skoda Octavia 1.0 TSIŻródło: Onet

Podsumowując: wersja 1.0 TSI pozytywnie zaskakuje osiągami i kulturą pracy. W połączeniu z komfortowym układem jezdnym i kierowniczym, nowy silnik sprawia, że Octavią jeździ się przyjemnie, bez obaw o bycie maruderem na drodze. Ceny bazowej wersji Active zaczynają się od 69 740 zł. Testowana odmiana z limitowanej i bogato wyposażonej serii Joy to wydatek minimum 78 940 zł.

Dane techniczne

Silnik 1.0 TSI, R3 turbo benz.

moc 115 KM, moment 200 Nm

0-100 km/h w 9,9 s,

maks. 202 km/h

Zużycie paliwa: 5,5/4,0/4,6 l/100 km (miasto/poza/średnio)

Emisja CO2 – 106 g/km

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Autor Rafał Sękalski
Rafał Sękalski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków