• Dobra na taksówkę? W hybrydzie 1.8 łatwo założyć… instalację LPG, a to często robią taksówkarze
  • Do tej pory w sedanie nie oferowano napędu hybrydowego
  • Klasyczna sylwetka jest naprawdę ładna, ale można by życzyć sobie większej funkcjonalności

Wraz z wprowadzeniem nowej generacji Corolli również w trójbryłowym nadwoziu zagościł napęd hybrydowy. To starsza, dobrze znana wersja, wykorzystująca silnik benzynowy 1.8 (nowe, mocne jednostki 2.0 Dynamic Force dostępne są tylko w hatchbacku i kombi). To rozsądne posunięcie, gdyż sedana z reguły wybierają osoby o spokojnym usposobieniu, bardziej zainteresowane oszczędzaniem niż dynamicznym startem spod świateł. Na taką wersję czekali też np. taksówkarze.

Bez wątpienia nowa Corolla jest ładnym samochodem, a zrobienie eleganckiego sedana w klasie kompakt nie jest łatwe! Nikt nie zaryzykuje stwierdzenia, że bagażnik został doklejony na siłę, spójna sylwetka zwraca uwagę. Świetny klimat panuje we wnętrzu – testowy egzemplarz to topowy Executive, z jasną, dwukolorową, częściowo skórzaną tapicerką. Jasne wstawki znajdują się też na desce rozdzielczej. Wygodne fotele zachęcają do podróży. 

Gabaryty i wymiary wnętrza Corolli sedan. Foto: Igor Kohutnicki / Auto Świat
Gabaryty i wymiary wnętrza Corolli sedan.

Są tu też elementy zasługujące, jeśli nie na krytykę, to na pewno na zwrócenie uwagi przed zakupem. Kanapa właściwie dla dwóch osób to nic nadzwyczajnego, trochę mało miejsca pozostaje jednak nad głową. Warto zwrócić uwagę na bagażnik – pojemność i kształty są prawidłowe, próg powstający po złożeniu oparcia to niewielka cena za zmieszczenie baterii układu hybrydowego pod kanapą (bagażnik w Hybrid jest taki sam, jak w benzyniaku 1.6). Ale czy Toyota nie mogłaby zaprojektować mniejszych zawiasów? Poza tym w bagażniku nie ma punktów do zamocowania towaru, a po złożeniu większej części oparcia kanapy nie wiadomo co zrobić ze środkowym pasem bezpieczeństwa. 

Przede wszystkim: oszczędnie!

Z silnikiem elektrycznym współpracuje benzyniak 1.8 z pośrednim wtryskiem. To dobrze znany zestaw: gdy jedziemy spokojnie, w aucie jest cicho, a spalanie bez problemu wyniesie 5 l/100 km. W niekorzystnych warunkach zużyjemy o 2 l więcej. To dobre wartości jak na spore auto. Jednak tryb Sport jest na wyrost, bo dobrej dynamiki i tak nie uda się wykrzesać.

Szkoda, że na rozbudowanej tablicy wskaźników niełatwo sprawdzić spalanie czy też moc zaoszczędzoną podczas hamowania – słupki na wykresie niewiele mówią, a żeby zmienić np. spalanie mierzone od tankowania na to na trasie, trzeba przeklikać bogate menu.

Czy taksówkarze rzucą się na hybrydowego sedana? Najtańszy Active kosztuje 93 900 zł, testowy Executive po doposażeniu – prawie 130 000 zł. Hatchback i kombi w podstawowych wersjach są tańsze, jako Executive… droższe. Ceny wydają się wysokie, ale tyle teraz trzeba zapłacić za dobrze wyposażone, oszczędne auto z nowoczesnym układem napędowym.

Toyota Corolla 1.8 Hybrid Executive – dane techniczne:

Wersja 1.8 Hybrid
Silnik: typ/cylindry/zawory benz./R4/16 + elektr.
Ustawienie silnika poprzecznie z przodu
Zasilanie wtrysk pośredni
Pojemność skokowa (cm3) 1798
Moc maks. (benz. + el.; łącznie) 98/5200 + 72; 122
Maks. mom. obr. (benz. + el.) 142/3600 + 163
Skrzynia biegów e-CVT
Napęd przedni
Hamulce (przód/tył) tw/t
Opony testowanego auta 225/40 R 18
Dł./szer./wys. (mm) 4630/1780/1435
Rozstaw osi (mm) 2700
Masa własna/ładowność (kg) 1402/433
Poj. bagażnika (l) 471
Poj. zbiornika paliwa (l) 43
Osiągi (dane fabryczne)
Prędkość maksymalna 180 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 11,0 s
Spalanie średnie 5,2 l/100 km
Emisja CO2 119 g/km
Teoretyczny zasięg 826 km
Min. średnica zawracania 10,4 m

Toyota Corolla 1.8 Hybrid Executive – wyposażenie, ceny i gwarancja:

Wersja Executive
Asystent martwego pola 6500 zł (pakiet VIP)
Asystent parkowania 6500 zł (pakiet VIP)
Czujniki parkowania przód i tył/kamera S/S
System multimedialny/nawigacja S (ekran 8˝)/2500 zł
Reflektory LED S
Bezkluczykowy dostęp S
Tempomat adaptacyjny S
Alufelgi 17/18"/lakier metalizowany S/6500 zł (VIP)/2300 zł
Cena podstawowa testowanej wersji 115 400 zł
Gwarancja mechaniczna 3 lata lub 100 tys. km
Gwarancja na system hybrydowy 5 lat lub 100 tys. km
Gwarancja perforacyjna 12 lat
Przeglądy co 15 tys. km lub rok
Cena testowanego egzemplarza 126 700 zł

Naszym zdaniem

Hybrydowa Corolla w wersji sedan bez wątpienia jest solidnym, oszczędnym i eleganckim samochodem. Ma jednak kilka drobnych niedociągnięć, które w modelu z taką tradycją mogą irytować. Warto też zwrócić uwagę, że wersja Hybrid z silnikiem 1.8 to propozycja raczej dla spokojnie jeżdżących kierowców.

Ocena: 4/5