• Nowa usługa We Connect pozwala za pośrednictwem smartfona kontrolować auto
  • Elektrohydrauliczne wspomaganie umożliwia korzystanie z nowych asystentów
  • Nowe jednostki napędowe o mocy od 80 do 199 KM, „elektryk” w przyszłym roku

Cztery lata po debiucie Transportera 6. generacji (70 lat od premiery T1) przeprowadzono face lifting modelu. Zmiany stylistyczne z zewnątrz są raczej kosmetyczne, pojawiły się m.in. nowe: reflektory, zderzak oraz osłona chłodnicy. W górnej części przednich błotników znalazło się oznaczenie wersji. Wprowadzono także 6 nowych wzorów felg i lakierów oraz 7 dodatkowych dwukolorowych kombinacji kolorystycznych nadwozia. Znacznie większych modernizacji dokonano we wnętrzu, zwłaszcza na desce rozdzielczej. Ma ona obecnie ostrzejsze kontury, nowe miejsca na napoje, znajdujące się w górnej części, i może być wyposażona w dwa ekrany: 10,25-calowy od wirtualnych zegarów (standard w Multivanie Highline, opcja w większości modeli) oraz od multimediów (6-9,2 cala). 

Volkswagen Transporter 6.1 – Bulli będzie teraz cyfrowy

W poliftingowym modelu wszystkie układy radiowo-nawigacyjne są standardowo wyposażone w moduł łączności z internetem, którego integralnym elementem jest karta eSIM. Dostępne będą dwa typy systemów multimedialnych: starszej generacji MIB2 (w tańszych wersjach wyposażeniowych) i nowy MIB3 (standard lub opcja w droższych odmianach). Użytkownicy urządzeń serii MIB3 będą mieli dostęp do: usług streamingowych, radia internetowego, rezerwacji usług na żądanie i obsługi głosowej. Już drugi od dołu system multimedialny zapewnia pełną integrację ze smartfonem dzięki App Connect oraz funkcjom: We Connect, We Connect Plus i eCall. Pierwsza z nich umożliwia w smartfonie: sprawdzenie, czy drzwi są zamknięte, światła wyłączone, uzyskanie automatycznego powiadamiania w razie wypadku, lokalizacji auta, czy też umówienie się na przegląd w serwisie. Rozbudowana wersja We Connect Plus ma dodatkowe funkcje, m.in.: alarm opuszczenia zaprogramowanego obszaru, uruchomienie dodatkowego ogrzewania, blokowanie i odblokowywanie drzwi, informacje o ruchu oraz o zagrożeniach na trasie, obliczanie tras online. We Connect Fleet pozwala zarządzać flotą, zawiera m.in. cyfrowy dziennik korzystania z auta, informację o tankowaniach i stylu jazdy, monitoring i analizę spalania.

Volkswagen Transporter 6.1 – nowy układ kierowniczy

Zmian dokonano także w mechanice. Model 6.1 został wyposażony w elektromechaniczny układ wspomagania kierownicy. Dzięki niemu możliwe było korzystanie z aktywnych systemów asystujących. Pojawiły się m.in. układy: automatycznego parkowania, awaryjnego hamowania podczas manewrowania, rozpoznawania znaków, wspomagania cofania z miejsc parkingowych oraz asystenci: pasa ruchu, manewrowania przyczepą. W zmodernizowanym aucie seryjnie występuje system ochrony przed bocznymi podmuchami wiatru, który poprzez przyhamowanie poszczególnych kół stabilizuje samochód.

To jest super: nowoczesne multimedia i systemy asystujące.

To nie wyszło: gniazda USB-C wymagały użycia przejściówek.

Efekt WOW: seryjny system ochrony przed podmuchami bocznego wiatru.

Kto to kupi? Firmy (przewóz osób i towarów), podróżnicy (kamper), rodziny.

Pod maską Transportera 6.1 znajdziecie wyłącznie 2-litrowe diesle o mocach od 90 do 199 KM, które będą miały na życzenie możliwość ręcznego uruchamiania regeneracji filtra cząstek stałych. Bazowe silniki przekazują napęd na przednie koła za pośrednictwem 5-biegowych skrzyń manualnych. Warianty 150 i 199 KM współpracują seryjnie z przekładniami DSG i opcjonalnie są dostępne z 4x4. W 2020 do oferty dołączy wersja elektryczna z silnikiem 112 KM i baterią 37,4 kWh.

Volkswagen Transporter 6.1 – podsumowanie

Pod względem prowadzenia nie odczuwa się żadnych zmian, ale użytkownicy docenią większe możliwości systemów multimedialnych oraz wyższy poziom bezpieczeństwa, który oferują nowi asystenci.

Volkswagen Transporter 6.1 – dane techniczne

Silnik t.diesel R4/16
Pojemność 1968 cm3
Moc 150 KM przy 3250 obr./min
Mom. obrotowy 340 Nm przy 1500 obr./min
Napęd na przednie koła/skrzynia DSG 7.
Dł./szer./wys. 4904/1904/1990 mm
Poj. bagażnika do 5800 l
Śr. spalanie brak homologacji
0-100 km/h brak homologacji
V maks. 183 km/h
Cena poznamy jeszcze we wrześniu