Auto Świat Testy Volvo S90 T5 Inscription - niewiele brakuje do perfekcji

Volvo S90 T5 Inscription - niewiele brakuje do perfekcji

Autor Błażej Buliński
Błażej Buliński

Volvo S90 w wersji Inscription to auto z wbudowanym „efektem wow!”. Jednak czy przy bliższym poznaniu luksusowa limuzyna potrafi podtrzymać zachwyt? I czy 4-cylindrowy silnik i przedni napęd do niej pasują?

Volvo S90 T5 Inscription
Zobacz galerię (19)
Auto Świat / Adam Mikuła
Volvo S90 T5 Inscription

Już samo patrzenie na S90 sprawia przyjemność, szczególnie na tak wizualnie dopieszczoną wersję. I nie jest to tylko moje zdanie, lecz przede wszystkim obserwacja zachowań otoczenia. W warszawskich korkach kierowcy często celowali swoimi smartfonami w nasze S90. A od pewnej studentki Akademii Sztuk Pięknych usłyszałem nawet, że to najpiękniejsze z nowych aut. Od studentki ASP!

Volvo S90 - Merc nie zwracał tak uwagi!

Mercedes klasy E, który gościł w redakcji kilka tygodni temu, nie budził takiego zainteresowania, jak Volvo – wyróżnia je świeży, spójny styl. Brawa dla stylistów, ale i dla osoby, która skonfigurowała ten egzemplarz. Akcesoryjny mały spoiler (2010 zł) upiększa klapę bagażnika, a czarny lakier Onyx (4200 zł) efektownie kontrastuje z chromowanymi ozdobami topowej wersji Inscription i aż 21-calowymi felgami za 16 000 zł! Te ostatnie to odważny zabieg jak na nasze drogi, dlatego też testówkę wyposażono w pneumatyczne zawieszenie (8000 zł). Miechy powietrzne mieszczą się tak naprawdę tylko przy tylnej osi, a przy przedniej pracują adaptacyjne amortyzatory. Szkoda, bo czuć różnicę w kulturze wygładzania nierówności między osiami. Przód potrafi nieprzyjemnie załomotać, ale ogólny komfort i tak jest wysoki. Zawieszenie świetnie sobie radzi z progami spowalniającymi (też tymi podłymi), torowiskami i łatami na asfalcie, nawet nieźle – z zapadniętymi studzienkami, ale dziury warto już omijać. Na długich pofałdowaniach jezdni auto nie wpada w bujanie. Twardość zawieszenia można regulować, ale w naszych warunkach nie warto wybierać opcji innej niż Comfort.

Volvo S90 - dynamiczna jazda to nie z nim

Gdy przestawi się eleganckie pokrętło trybów jazdy w pozycję „Dynamic”, amortyzacja jest jeszcze znośna, jednak temperament napędu przestaje pasować do charakteru tej limuzyny – reakcja na gaz staje się zbyt nerwowa, biegi są przytrzymywane i silnik niepotrzebnie wchodzi na wysokie obroty. Sportowego ducha milej się doświadcza w konkurencyjnym BMW 528i. Bawarczycy nie tracą też tytułu najlepszej limuzyny w tym segmencie, jeśli chodzi o prowadzeniu. Volvo nie ma tak precyzyjnego i czytelnego układu kierowniczego. Kierowanie S90 odpręża, cieszy, ale nie angażuje.

Volvo S90 T5 Inscription
Volvo S90 T5 InscriptionŻródło: Auto Świat / Adam Mikuła

Dwulitrowy silnik benzynowy Volvo z pojedynczą turbiną rozwija 254 KM, z których 8-stopniowy „automat” Aisina wiele nie odejmuje. Natomiast przednie koła są czasem przeciążone takim strumieniem mocy podczas dynamicznego ruszania. Koła potrafią buksować i szarpnąć kierownicą, szybkie włączenie się do ruchu na mokrym to walka o trakcję. Ruszanie taką limuzyną powinno odbywać się z większą godnością. Tęskni się też trochę za kulturą brzmienia 6-cylindrowego silnika, bardziej jednak – za napędem 4x4, który w „T5-ce” nie jest oferowany. Mimo korzystnych warunków atmosferycznych S90 ani razu w teście nie zbliżyło się do fabrycznego czasu sprintu 0-100 km/h – osiągnęło 7,6 s zamiast 6,8 s. Średnie spalanie według naszych pomiarów też jest o wiele wyższe niż w katalogu – 8,9 względem 6,5 l/100 km. Wobec zaledwie 55-litrowego zbiornika oznacza to zasięg w granicach 620 km.

Volvo S90 - z tyłu nie brakuje miejsca, ale...

Mało powodów do marudzenia daje nam przednia część kabiny – styl, jakość materiałów i wykonania, a także ergonomia obsługi, ze zgromadzeniem większości funkcji na dotykowym ekranie, są dopracowane. Z tyłu pasażerowie też cieszą się szlachetnym wykończeniem, mają zapas miejsca nawet przy wzroście 185 cm, jednak ukształtowanie kanapy odesłalibyśmy do drobnych poprawek – siedzi się dość nisko i na stosunkowo krótkim siedzisku jak na tę klasę auta. Po Mercedesie kl. E jest to kolejna limuzyna tego segmentu, z której wysiadamy tylnymi drzwiami trochę rozczarowani.

Duże słowa uznania należą się Volvo za bogaty seryjny pakiet systemów bezpieczeństwa, zawierający m.in. asystenta pasa ruchu, czytnik znaków drogowych i aktywny tempomat, który do prędkości 130 km/h potrafi działać w trybie półautonomicznym (samodzielnie skręca). Układ antykolizyjny wykrywa oprócz innych samochodów także pieszych, rowerzystów i duże zwierzęta, które wkraczają na drogę – i to w ciemności! Czy to faktycznie działa – stety czy niestety – nie było dane nam sprawdzić, taki pakiet „stróżów” wymaga jednak u niemieckiej konkurencji słonej dopłaty. Za uczciwe 2630 zł otrzymujemy w Volvo ponadto czujniki martwego pola lusterek i zbliżających się obiektów podczas cofania. À propos zbliżania: Volvo jeszcze nigdy nie zagrażało niemieckiej konkurencji tak bardzo, jak teraz. Robi się ciekawie!

Volvo S90 T5 Inscription
Volvo S90 T5 InscriptionŻródło: Auto Świat / Adam Mikuła

Volvo S90 - to nam sie podoba

Szlachetna atmosfera, wysoka jakość wykończenia kabiny, wygoda przednich foteli, przemyślany interfejs multimediów, bardzo bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa.

Volvo S90 - to nam się nie podoba

Parametry tylnej kanapy, mały zbiornik paliwa, amortyzacja na 21-calowych kołach, niewykorzystane możliwości graficzne wirtualnych zegarów, problemy z trakcją przy szybkim ruszaniu.

Volvo S90 - nasza ocena

Wobec tak ekskluzywnego wyglądu i luksusowego wyposażenia chciałoby się mieć pod maską więcej niż 4 cylindry. Ale Volvo zdecydowało inaczej. Bardziej niż kultury budowania mocy przednionapędowej „S90-ce” T5 brakuje jednak trakcji, dlatego radzę wybrać wersje T6, T8, D4 lub D5, które występują z 4x4. Tak czy inaczej, jestem pod wrażeniem postępu S90 względem S80.

Volvo S90 T5 - dane techniczne

Silnik: typ/cylindry/zaworyt.benz./R4/16
Pojemność1969 cm3
Moc maksymalna254 KM/5500 obr./min.
Maks. moment obrotowy350/1500-4800 obr./min.
Prędkość maksymalna230 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h6,8 s
Skrzynia biegówautomatyczna, 8-stopniowa
Napędna przednie koła
Średnie spalanie testowe8,9 l/100 km
Zasięg620 km
Masa własna/ładowność1840 kg/420 kg
Pojemność bagażnika500 l
Pojemność zbiornika paliwa50 l
Cena podst. testowanej wersji235 800 zł
Cena testowanego egzemplarza330 910 zł
Autor Błażej Buliński
Błażej Buliński
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków