Wybierz samochód

Volvo V90

Ikona samochodu

Volvo V90 to 5-drzwiowe kombi klasy średniej wyższej produkowane przez szwedzką markę. Auto pojawiło się na rynku w 2016 jako następca V70 i było długo wyczekiwane przez motoryzacyjny świat. Bazuje na płycie podłogowej SPA (Scalable Product Architecture), podobnie jak największy SUV Volvo – XC90.

W przeciwieństwie do wysłużonych modeli 940/960 z lat 90., w V90 na próżno szukać topornych, kanciastych kształtów. Elegancka i smukła a zarazem dynamiczna linia przyciąga wzrok na ulicy. W przedniej części można zauważyć diodowe reflektory w kształcie litery „T”, która ma nawiązywać do młota Thora.

Wersji sedan wiele osób zarzuca brak zgrania ogólnej stylistyki nadwozia z tylnymi światłami i klapą. W kombi ten problem nie występuje, i tutaj tylne światła biegną wzdłuż słupka klapy bagażnika tworząc kształt litery „L”. A skoro o kufrze mowa, to jego pojemność wynosi 560 litrów, a w przypadku złożenia tylnej kanapy – 1526 litrów.

Wnętrze jest bardzo przestronne i starannie wykończone przy użyciu materiałów bardzo dobrej jakości. Przyciski obsługi klimatyzacji czy radia zostały zastąpione przez 9-calowy wyświetlacz, którym sterujemy większością funkcji w aucie. Ciekawie rozwiązano także sposób odpalania silnika. Na tunelu środkowym, tuż za gałka zmiany biegów umieszczono pokrętło, a jego wychylenie w odpowiednią stronę uruchamiało, lub gasiło jednostkę.

Jak przystało na szwedzką markę, auto zostało naszpikowane systemami czuwającymi nad bezpieczeństwem, np. system City Safety, którego zadaniem jest wykrywanie i unikanie kolizji z dużymi zwierzętami, takimi jak np. łosie (których w końcu w Skandynawii jest sporo).

Pod koniec 2016 roku pojawiła się także uterenowiona wersja V90 – Cross Country. Oprócz nieco podniesionego zawieszenia, auto otrzymało nakładki na progi i nadkola, inne zderzaki oraz felgi.

Do napędu V90 użyto nowej rodziny 2-litrowych, 4-cylindrowych jednostek. Silnik napędzany benzyną dysponuje mocą 254 (turbo) lub 320 (turbo i kompresor) KM, natomiast diesel (TwinTurbo) rozwija 190 lub 235 KM. Wersja hybrydowa składa się z najmocniejszego benzyniaka i 87-konnego silnika elektrycznego. Łączna moc układu wynosi 407 KM. Moc przenoszona jest na przednią lub obie osie za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej lub 6- bądź 8-stopniowego automatu.

Rywalami Volvo V90 są m.in. BMW serii 5 Touring, Mercedes-Benz klasy E oraz Audi A6 Avant.

Volvo V90 - generacje

Volvo V90 - powiązane artykuły