Dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży to okres szczególnie radosny. Trzeba jednak pamiętać, że przede wszystkim powinien upłynąć bezpiecznie. Warto przypomnieć, że "Złodzieje nie świętują".

Z policyjnych statystyk wynika, że w okresie świątecznym zwiększa się wskaźnik przestępczości o charakterze kryminalnym, częste są włamania do gospodarstw domowych, obiektów handlowych i kradzieże mienia.

Uwaga na drogach

Według prognoz meteorologów, warunki jazdy w całym kraju od soboty do wtorku będą bardzo trudne. W większości województw spodziewane są opady deszczy, śniegu z deszczem i śniegu, które mogą być nawet intensywne.

W ostatnich daniach przy podobnej aurze wydarzyło się więcej wypadków, niż zazwyczaj.

Uważajmy więc, starajmy sie dopasować szybkość do warunków i własnych umiejętności. Pamiętajmy tez, że warunki biometeorologicznemogą bardzo niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie, co objawiać sie może na przykład zwolnieniem reakcji.

Jedźmy bezpiecznie!

Oczywiście w okresie świąt na drogach pojawią sie wzmożone patrole policyjne, które czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżujących i wyłapywać drogowych "piratów"...

Bądźmy uważni i czujni

Warto też przypomnieć, że "Złodzieje nie świętują":

* Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W miejscach tych notuje się najwięcej zdarzeń kradzieży, kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zalecamy, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki.

Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, aby ustalić co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel. Wiedzą wtedy, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.

* Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamietajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkiem w oknach i w drzwiach balkonowych, te dodatkowe zabezpieczenia utrudnią ich wyłamanie. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Przed wyjazdem z domu pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, ułatwi mu to kradzież naszego mienia.

* Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierajmy je ze sobą lub w ostateczności zamykajmy w bagażniku. Klucze od samochodu zabierajmy zawsze ze sobą.

Aby nadchodzące święta kojarzyły nam się tylko z przyjemnościami bądźmy ostrożni i uważni. Złodziej nie wybierze za swoją ofiarę osoby, która zwraca uwagę na to, co się wokół niej dzieje.

W okresie przedświątecznym nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba patroli policyjnych, nie tylko na drogach. W szczególności będą oni kontrolować okolice centrów handlowych. Oprócz policjantów w mundurach czuwać będą policjanci nieumundurowani.

Źródło: KGP