Po nieplanowanym opóźnieniu ruszają wreszcie prace naprawcze betonowej nawierzchni autostrady A1 w Konopiskach na terenie pow. częstochowskiego. Naprawy wymaga jezdnia w kierunku północnym. Jak informowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), prace miały ruszyć już 12 lipca br., ale w związku z prognozowanymi upałami zostały one przesunięte i ostatecznie ruszają w czwartek 20 lipca. To oznacza, że kierowcy jadący częstochowskim odcinkiem A1 muszą być przygotowani na zmienioną organizację ruchu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Prace naprawcze wymagają zamknięcia jezdni prowadzącej ruch w kierunku północnym na odcinku o długości ok. 500 m. To z kolei wymusiło przekierowanie ruchu na jezdnię przeciwną. Przez okres prowadzenia remontu kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu w kierunku Katowic i jeden w stronę Częstochowy. Ponadto w rejonie robót będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 km/h, a w miejscach przejazdu na drugą jezdnię do 60 km/h.

Z pewnością dużym zaskoczeniem jest to, że 300-metrowy odcinek autostrady A1 wymagał naprawy już w niecały rok po udostępnieniu drogi kierowcom. Otwarcie trasy na zasadach stałej organizacji ruchu odbyło się 23 grudnia 2019 r., a nierówności nawierzchni pojawiły się już w 2020 r. "Wykonawca w pierwszej kolejności wykonał doraźne zabiegi naprawcze, tak aby zminimalizować nierówności w tym miejscu. Następnie po wezwaniu GDDKiA, przygotował program naprawczy tego odcinka" — wyjaśnia GDDKiA.

W ramach prac naprawczych zostanie rozebrana istniejąca nawierzchnia. Ponadto pojawią się dodatkowe sączki odwadniające, wymieniony zostanie grunt podłoża oraz cała konstrukcja jezdni. Później wykonawca ułoży nową nawierzchnię z mieszanki mineralno-asfaltowej oraz wykona szczeliny dylatacyjne pomiędzy nawierzchnią betonową i asfaltową. Finałem będzie montaż barier ochronnych, odtworzenie oznakowania pionowego i poziomego oraz wprowadzenie docelowej organizacji ruchu. Całość prac powinna zakończyć się w październiku br.