Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Będą stacje benzynowe przy drogach ekspresowych w woj. lubelskim. GDDKiA podała szczegóły

Będą stacje benzynowe przy drogach ekspresowych w woj. lubelskim. GDDKiA podała szczegóły

Już wkrótce powinna poprawić się sytuacja kierowców, którzy korzystają z dróg ekspresowych w woj. lubelskim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) szuka dzierżawców, którzy na działających już Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) wybudują stacje paliw. Ponadto drogowcy szukają chętnych do budowy kolejnych MOP-ów.

GDDKiA szuka chętnych do budowy nowych MOP-ów i dzierżawców już istniejących
GDDKiA szuka chętnych do budowy nowych MOP-ów i dzierżawców już istniejącychŹródło: GDDKiA
  • GDDKiA poszukuje dzierżawców dla Miejsc Obsługi Podróżnych na drogach ekspresowych w woj. lubelskim
  • Obecnie w woj. lubelskim kierowcy mają do dyspozycji 18 MOP-ów
  • Jeszcze w 2023 r. GDDKiA planuje także otwarcie restauracji i stacji paliw na niektórych MOP-ach

Z roku na rok wydłuża się sieć polskich dróg ekspresowych. Oprócz tras wykonawcy budują również Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP). Są to specjalne miejsca postojowe, gdzie mogą odpocząć podczas podróży kierowcy i pasażerowie. Jak podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), to ważny element infrastruktury drogowej, który poprawia bezpieczeństwo i pozytywnie wpływa na komfort podróżowania.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

GDDKiA wkrótce wyłoni wykonawcę pary MOP Jeziernia Wschód i Zachód

W woj. lubelskim obecnie kierowcy mają do dyspozycji 18 MOP-ów. Te znajdują się przy drogach ekspresowych S12, S17 i S19. Ale możliwe, że w niedługim czasie te dane przestaną być aktualne. GDDKiA szuka bowiem chętnych do budowy Miejsc Obsługi Podróżnych na obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi S17. Przetarg na zaprojektowanie i budowę pary MOP Jeziernia Wschód oraz MOP Jeziernia Zachód ogłoszony został w grudniu 2023 r.

Teraz drogowcy poznali chętnych, którzy powalczą o zwycięstwo w przetargu. Chęć budowy zgłosiły cztery firmy, przy czym najniższa z ofert opiewa na 63,7 mln zł, najwyższa na 88,6 mln zł, nieznacznie przekraczając budżet zaplanowany na tę inwestycję. W kolejnym kroku oferty poddane zostaną analizie i ocenie na podstawie trzech kryteriów, tj. ceny (waga kryterium 60 proc.), wydłużenia gwarancji o 10 lat (20 proc.) i skrócenia terminu realizacji inwestycji o cztery miesiące (20 proc.).

Zwycięzca przetargu będzie musiał zaprojektować i wybudować parę MOP-ów o funkcjach podstawowych. Do zadań wykonawcy będzie należało także przygotowanie infrastruktury towarzyszącej, oświetlenia, dróg dojazdowych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także uzyskanie decyzji zezwalających na użytkowanie. Zgodnie z planami podpisanie umowy ze zwycięzcą przetargu powinno odbyć się w drugiej połowie br.

MOP Słodków Wschód już z dzierżawcą. MOP Słodków Zachód wciąż czeka

GDDKiA nie ogranicza się jedynie do szukania chętnych na budowę nowych MOP-ów. Drogowcy otworzyli także oferty w przetargu na dzierżawę fragmentów już istniejących Miejsc Obsługi Podróżnych przy drodze S19. MOP Słodków Wschód i MOP Słodków Zachód w pobliżu Kraśnika pełnią teraz funkcję podstawową, czyli są parkingami z toaletami. Generalna dyrekcja planuje wydzierżawić fragment nieruchomości o powierzchni 240 mkw. W założeniu ma na nim powstać obiekt małej gastronomii z ogródkiem letnim i automatem vendingowym (maszyna sprzedająca). Oprócz tego do zadań dzierżawcy będzie należało utrzymanie czystości i porządku na dzierżawionym terenie.

Jak na razie do przetargu zgłosił się jeden chętny. Umowa dotycząca dzierżawy MOP Słodków Zachód zostanie podpisana na 10 lat z możliwością przedłużenia o kolejnych pięć lat. W myśl zapisów dzierżawca będzie miał dziewięć miesięcy na uruchomienie działalności. Nadal natomiast nie wiadomo, jak potoczą się losy MOP-u Słodków Wschód, bo w tym przetargu nie zgłosił się żaden zainteresowany. Teraz GDDKiA planuje ogłosić kolejny przetarg.

MOP Słodków Wschód nie jest jedynym w woj. lubelskim, który nie budzi zainteresowania ze strony dzierżawców. Na przełomie I i II kwartału br. GDDKiA chce ponownie ogłosić przetargi na dzierżawę pary MOP Janów Lubelski przy trasie S19 oraz MOP Niwa Babicka przy drodze S17. W poprzednich postępowaniach żadna firma nie zgłosiła oferty i przetargi trzeba było unieważnić.

MOP-y Obroki Wschód i Zachód nareszcie ze stacją paliw

Ponadto trwa przetarg, który ma wyłonić dzierżawców MOP-ów Bystrzejowice i Wierzchowiska w ciągu dróg ekspresowych S12/S17 między Lublinem a Piaskami. Otwarcie ofert zaplanowano na 31 stycznia br.

Pozytywne informacje dotyczą MOP-ów Obroki Wschód i Obroki Zachód przy drodze S19 między Lublinem a Kraśnikiem. W III kwartale br. kierowcy powinni móc korzystać tutaj ze stacji paliw oraz restauracji. GDDKiA precyzuje, że dzierżawca terenu jest już w końcowej fazie etapu projektowania i uzyskiwania wymaganych dokumentów.

Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków