Auto Świat Wiadomości Aktualności Z zakopianki zniknie sygnalizacja świetlna. Kierowcy będą zadowoleni

Z zakopianki zniknie sygnalizacja świetlna. Kierowcy będą zadowoleni

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na budowę nowego węzła na zakopiance. Dzięki nowej inwestycji zniknie sygnalizacja świetlna przy wjeździe do Myślenic. Ponadto poprawi się bezpieczeństwo pieszych korzystających obecnie z przejść na skrzyżowaniu zakopianki z ul. Sobieskiego.

GDDKiA szykuje się do przebudowy skrzyżowania na zakopiance
GDDKiA szykuje się do przebudowy skrzyżowania na zakopianceGDDKiA

Droga krajowa DK7 jest częścią sieci drogowej TEN-T i jedną z głównych tras w Polsce. Codziennie korzystają z niej tysiące kierowców, zarówno w ruchu lokalnym, jak i tranzytowym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podkreśla, że z roku na rok rośnie natężenie ruchu na tej trasie i w latach 2020-2021 tylko na odcinku Jawornik — Myślenice wyniosło ono niemal 47 tys. pojazdów na dobę.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jest skrzyżowanie ze światłami, będzie węzeł drogowy

Aby poprawić płynność ruchu oraz bezpieczeństwo, drogowcy zdecydowali się na przebudowę skrzyżowania zakopianki z ul. Sobieskiego przy wjeździe do Myślenic. Obecnie ruchem w tym miejscu steruje sygnalizacja świetlna. Po wybudowaniu nowego węzła w miejsce dotychczasowego skrzyżowania będzie można ją zlikwidować i dodatkowo powstaną pasy ruchu umożliwiające wjazd na węzeł i na zakopiankę.

GDDKiA informuje, że na ul. Sobieskiego powstanie rondo. Będzie można z niego wjechać na DK7. Ponadto w rejonie dawnego cmentarza żydowskiego wykonawca wybuduje nową kładkę dla pieszych. Ta zastąpi funkcjonujące teraz przejście i poprawi bezpieczeństwo osób, które będą chciały przedostać się na drugą stronę zakopianki.

Niecałe dwa lata na realizację całej inwestycji

Budowa nowego węzła rozpocznie się wczesną wiosną. GDDKiA precyzuje, że w pierwszej kolejności zostaną przełożone sieci kolidujące z inwestycją drogowców. Mowa o sieciach energetycznych niskiego i średniego napięcia, teletechnicznych, kanalizacyjnych, wodociągowych i gazowych. Oprócz tego trzeba będzie rozebrać pięć budynków znajdujących się na placu budowy.

Zgodnie z planem budowa potrwa 18 miesięcy. Ten czas wydłuży się o przewidziane w umowie przerwy w okresie zimy. To oznacza, że nowy węzeł powinien być gotowy najpóźniej na koniec 2025 r.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków