Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Będzie jawny rejestr osób z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

Będzie jawny rejestr osób z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

Rząd rozpoczął prace nad jawnym rejestrem osób, które posiadają prawomocny dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Eksperci już wcześniej zwracali uwagę na to, że taki właśnie rejestr mógłby mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo.

Źródło: lubuska.policja.gov.pl
Źródło: lubuska.policja.gov.plŹródło: Policja
  • W 2023 r. w Polsce wydano 125 tys. zakazów prowadzenia pojazdów, jednak niektórzy kierowcy je łamią
  • Celem inicjatywy jest poprawa bezpieczeństwa na drogach
  • Rząd planuje utworzenie jawnego rejestru osób z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

Coraz częstsze przypadki łamania zakazów prowadzenia pojazdów skłoniły rząd do działania. Kancelaria premiera on utworzenie publicznego rejestru osób z prawomocnym dożywotnim zakazem kierowania. Jak czytamy we wpisie kancelarii premiera w serwisie X (dawniej Twitter), inicjatywa ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększenie świadomości społecznej w zakresie osób, które nie powinny znajdować się za kierownicą.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

W Polsce w 2023 r. wydano aż 125 tys. zakazów prowadzenia pojazdów. Mimo to bywa tak, że kierowcy ci nic z tego sobie nie robią i nadal wsiadają za kierownicę. Sprawca tragicznego wypadku na warszawskiej Trasie Łazienkowskiej, Łukasz Ź. miał wydanych pięć zakazów prowadzenia pojazdów. Eksperci twierdzą, że spotykają się z osobami, które miały nawet 12 zakazów. Rekordzista miał ich jednak wydanych aż 19. I nadal wsiadał za kierownicę.

Zaostrzenie sankcji dla recydywistów drogowych

Ministerstwa sprawiedliwości, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji konsekwentnie podkreślają, że priorytetem jest wyeliminowanie z ruchu drogowego recydywistów. Wzmożone działania mają na celu ochronę uczestników ruchu przed osobami, które wielokrotnie łamią prawo.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów - zmiany w przepisach

Wśród zapowiadanych zmian znalazło się wprowadzenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla tych, którzy zignorują sądowy zakaz. Dodatkowo sąd będzie miał możliwość orzeczenia przepadku pojazdu oraz nałożenia minimalnego świadczenia pieniężnego w wysokości 10 tys. zł na rzecz Funduszu Sprawiedliwości. Osoby łamiące sądowe zakazy będą miały także ograniczenie możliwości zawieszenia kary, co w praktyce oznaczać może, że częściej niż dotychczas będzie wobec nich orzekana kara pozbawienia wolności - częściej trafiać będą do więzień.

Specjaliści z dziedziny bezpieczeństwa drogowego wskazują na pozytywne aspekty wprowadzenia rejestru, który pozwoli na skuteczniejszą kontrolę nad osobami, które nie powinny prowadzić pojazdów. Zwracają jednak uwagę na konieczność objęcia rejestrem również czasowych zakazów.

Rząd zapowiada również wprowadzenie surowszych kar dla osób organizujących nielegalne wyścigi, a także dla pijanych kierowców. Konfiskata pojazdu będzie możliwa już przy stężeniu alkoholu 0,5 promila, a przy 1,5 promila stanie się obligatoryjna.

Planowane zmiany w przepisach

Wśród planowanych zmian znajduje się także rozszerzenie zasad zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie prędkości, dwuletni okres próbny dla nowych kierowców oraz możliwość uzyskania prawa jazdy przez 17-latków pod warunkiem jazdy z doświadczonym opiekunem.

Etap konsultacyjny zmian jest już na ukończeniu, a projekty trafiły do wykazu prac legislacyjnych rządu. Wiceminister sprawiedliwości wyraził nadzieję, że projekt ustawy trafi do Sejmu już tej zimy, a zmiany wejdą w życie przed połową 2025 r.

Paweł Krzyżanowski
Paweł Krzyżanowski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków