Auto Świat Wiadomości Aktualności Auto z białym ręcznikiem na lusterku stoi przy drodze? Nie przejeżdżaj obojętnie

Auto z białym ręcznikiem na lusterku stoi przy drodze? Nie przejeżdżaj obojętnie

Biały ręcznik na lusterku samochodu – przypadkowy widok czy ukryty kod? Planując wakacyjne wyjazdy, wielu kierowców nie wie, że ten prosty przedmiot kryje w sobie pewne przesłanie. To sygnał dla innych uczestników ruchu drogowego i służb, dotyczący bezpieczeństwa właściciela pojazdu oraz jego pasażerów. Sprawdzamy, dlaczego w niektórych krajach europejskich lepiej unikać tego pozornie niewinnego gestu.

Obwinął lusterko białym ręcznikiem. To ważny znak dla kierowców i służb
TGd / Auto Świat
Obwinął lusterko białym ręcznikiem. To ważny znak dla kierowców i służb
  • To nie jest przypadek - kierowca, który owija lusterko auta białym ręcznikiem, ma do przekazania ważny komunikat
  • W Europie tego typu zachowanie jest mniej popularne niż w Stanach Zjednoczonych, choć zdobywa coraz większe grono "odbiorców". Nic dziwnego. To bardzo prosty i skuteczny sposób komunikacji z innymi kierowcami
  • W niektórych sytuacjach biały ręcznik na lusterku może sygnalizować coś innego niż zwykle

Kierowcy na samochodach zawieszają różne przedmioty. Kiedyś na wewnętrznym lusterku kierujący zawieszali płyty CD, co miało przeciwdziałać radarowemu pomiarowi prędkości poprzez odbicie wysłanej przez policjanta wiązki. Taki "antyradar" był jednak całkowicie nieskuteczny i z czasem zniknął z ulic polskich miast i miasteczek.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Biały ręcznik na lusterku - znak, który przybył z USA

W Stanach Zjednoczonych coraz większą popularność zyskuje wiązanie na lusterkach białych ręczników lub reklamówek w tym samym kolorze. Jednak nie kryje się za tym dbałość o karoserię lub czystość auta, a komunikat skierowany do pozostałych kierowców.

Biały ręcznik lub część garderoby to informacja o awarii

Zwyczaj wieszania białych ręczników lub reklamówek jest szczególnie popularny w Karolinie Północnej. Kierowcy informują w ten sposób służby, że auto jest uszkodzone, ale wszyscy pasażerowie bezpiecznie je opuścili. Biały ręcznik to także znak dla służb, że samochodu nie trzeba brać na hol, ponieważ jego właściciel niebawem po nie wróci.

Na inne znaczenie ręcznika obwiniętego wokół lusterka wskazuje serwis Minnesota Now. W nadzwyczajnych sytuacjach ludzie przywiązują coś białego do lusterka, gdy mają nagły problem medyczny i nie mogą samodzielnie skontaktować się ze służbami ratunkowymi, np. w przypadku zawału.

W Polsce obowiązuje trójkąt ostrzegawczy i światła awaryjne

W Polsce zawieszenie białego materiału na lusterku nie jest znane jak w Stanach Zjednoczonych – i może prowadzić do nieporozumień. Inni kierowcy mogą błędnie odczytać taki sygnał, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

W razie awarii trójkąt ostrzegawczy i światła awaryjne to jedyne legalne sposoby oznakowania unieruchomionego pojazdu. Te podstawowe środki skutecznie informują innych uczestników ruchu o problemie. Kolejny krok? Powiadomienie służb lub ubezpieczyciela i oczekiwanie na pomoc lawety.

Autostrada i droga ekspresowa wymagają największej ostrożności – trójkąt musi stanąć minimum 100 metrów za autem. Poza miastem wystarczy odległość 30-50 metrów, by ostrzec nadjeżdżających kierowców. W terenie zabudowanym przepisy dają większą swobodę – można umieścić trójkąt tuż za pojazdem, choć warto zachować rozsądny dystans.

Zasady zatrzymywania w przypadku awarii

Zwykle zatrzymujemy się wzdłuż prawej krawędzi jezdni, natomiast po lewej stronie można parkować jedynie na obszarze zabudowanym, na drodze jedno- lub dwukierunkowej o niewielkim natężeniu ruchu. Ponieważ przepisy nie definiują dokładnie, co oznacza "małe natężenie ruchu", należy być przygotowanym, że policjant lub strażnik miejski mogą mieć na ten temat inną opinię, więc lepiej unikać takich sytuacji.

Jeśli pozwalają na to okoliczności, najlepiej jest zatrzymać auto poza jezdnią — jeżeli to niemożliwe, przepisy obligują kierowcę do ustawienia pojazdu jak najbliżej krawędzi jezdni i równolegle do niej.

TGd