• Jaguar Land Rover potrzebuje zastąpić już dość leciwą platformę Ford EUCD (znaną także jako D8)
  • Platforma BMW może posłużyć do stworzenia mniejszych modeli Jaguara
  • BMW i Jaguar Land Rover wspólnie opracują silniki elektryczne, przekładnie oraz pokładową elektronikę

BMW FAAR. To nie jest żaden nowy model auta. To nic innego jak nowa platforma BMW opracowana z myślą o mniejszych autach. I nie chodzi jedynie o elektryki, ale także wersje hybrydowe czy spalinowe. Jedna nawet już powstała – to nowa generacja serii 1.

Na liście oczekujących znajduje się przede wszystkim kolejna generacja Mini. Okazuje się, że na tym nie koniec brytyjskich powiązań. Wśród potencjalnych użytkowników nowej platformy wskazywany jest także Jaguar Land Rover. I nie powinno to szczególnie dziwić.

Jaguar Land Rover potrzebuje zastąpić już dość leciwą platformę Ford EUCD (znaną także jako D8). Na niej powstały takie samochody jak m.in. Land Rover Discovery czy Range Rover Evoque. Na tej samej bazie skonstruowano także Galaxy, Mondeo i S-Max.

Platforma BMW może posłużyć do stworzenia mniejszych modeli Jaguara. Brytyjskie media spekulują o kolejnych SUV z rodziny Pace i wskazują takie nazwy jak A-Pace, B-Pace, C-Pace czy D-Pace. Ściślejszą współpracę traktują także jako szansę na zwiększenie produkcji.

Nie jest szczególną tajemnicą, że w dobie coraz bardziej zaostrzanych przepisów dotyczących emisji CO2 każda szansa nie tylko na zmniejszenie emisji, ale redukcję kosztów związanych z opracowaniem nowych aut jest wręcz na wagę złota. Stąd pozyskanie platformy wydaje się naturalnym krokiem po wcześniejszych decyzjach dotyczących wspólnego rozwoju silników elektrycznych, przekładni oraz pokładowej elektroniki.

Otwartą kwestią pozostaje czy FAAR pozostanie tylko w obrębie sojuszu BMW oraz Jaguara i Land Rovera. Naturalnym partnerem wydaje się Toyota, która coraz ściślej współpracuje z niemiecką marką. Jedno nie ulega wątpliwości – przed nami jeszcze sporo wiadomości o różnych sojuszach i wspólnych projektach firm z różnych zakątków świata.