Auto Świat Wiadomości Aktualności Całkowity zakaz używania telefonów na przejściach? Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury

Całkowity zakaz używania telefonów na przejściach? Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury

Parlamentarzystka Teresa Hałas z PiS skierowała do ministra infrastruktury interpelację, w której pyta o możliwość wprowadzenia zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego przez pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię. Odpowiedź resortu infrastruktury jasno daje do zrozumienia, że zmian w tej kwestii nie mamy się co spodziewać.

Napis przed przejściem dla pieszych
Krzysztof Słomski / Auto Świat
Napis przed przejściem dla pieszych
  • Posłanka PiS skierowała do ministra infrastruktury interpelację, w której pyta o możliwość znowelizowania przepisów pod kątem wprowadzenia całkowitego zakazu korzystania z telefonów przez pieszych przechodzących przez jezdnię lub przejście dla pieszych
  • W ocenie parlamentarzystki obowiązujące przepisy są niejasne i nie gwarantują oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa
  • Resort infrastruktury wyjaśnił, że aktualny Kodeks drogowy gwarantuje zarówno pieszym, jak i kierowcom, możliwość bezpiecznego poruszania się po drogach

Za nieprzejrzyste i zbyt pobłażliwe w kontekście potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa na drogach uznała aktualne przepisy Kodeksu drogowego parlamentarzystka Teresa Hałas. Posłanka PiS uważa, że obowiązująca ustawa Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 14 ust 8, który zabrania korzystania z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych przez pieszych podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych, a także podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko jest niewystarczający.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Piesi nie przestrzegają przepisów i sami stają się poszkodowanymi

W opinii Hałas obecny przepis "powoduje bardzo poważne problemy interpretacyjne w konkretnych sytuacjach drogowych i stanach faktycznych oraz powoduje powszechne nieprzestrzeganie przedmiotowego obowiązku przez pieszych, którzy bardzo często pozostają poszkodowanymi na skutek zdarzeń drogowych".

W związku z tym posłanka skierowała do ministra infrastruktury interpelację, w której pyta o możliwość znowelizowania przepisów i wprowadzenia "całkowitego oraz bezwzględnego zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na/lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia na/lub przechodzenia przez przejście dla pieszych".

Resort infrastruktury nie widzi problemu i nie planuje zmiany przepisów

W odpowiedzi na interpelację Rafał Weber, sekretarz stanu w resorcie infrastruktury, już na wstępie zauważył, że obecne przepisy nakładają na wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Ta ma polegać na "zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie".

"Obowiązujące zasady ruchu drogowego dotyczące ruchu pieszych na przejściu dla pieszych, umożliwiają uczestnikom ruchu drogowego, zarówno pieszym, jak i kierującym pojazdami, bezpieczne poruszanie się po drogach" — podkreśla Weber i dodaje: "Pieszy natomiast, zanim znajdzie się na przejściu dla pieszych (jezdni), ma obowiązek upewnić się, że może bezpiecznie wejść na przejście dla pieszych (jezdnię), a w szczególności, że kierujący pojazdem zbliżającym się do tego przejścia ustąpił mu pierwszeństwa".

Ostatecznie resort infrastruktury jasno wskazał, że nie planuje wprowadzać żadnych zmian w przepisach dotyczących korzystania z telefonów przez pieszych przechodzących przez jezdnię lub przejście dla pieszych.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków