Sąd Rejonowy w Pekinie stanął po stronie firmy Jaguar Land Rover, która oskarżyła chiński Landwind skopiował pięć unikalnych cech samochodu Evoque. Sąd orzekł, że Landwind musi zapłacić odszkodowanie JLR. Orzeczenie odnosi się do modelu X7 z 2014 r.

Oba SUV-y mają podobny kształt z charakterystycznym dachem i oknami zwężającymi się ku tyłowi. Niemal identyczne są także światła tylne i wstawki na bokach.

Przy taki podobieństwie i kolosalnej różnicy w cenie trudno się dziwić, że model X7 był najlepiej sprzedającym się samochodem chińskiego producenta. X7 kosztuje równowartość 17 100 euro, natomiast Range Rover Evoque w Chinach to wydatek blisko 50 000 euro.

Range Rover Evoque Foto: ACZ / Auto Świat
Range Rover Evoque

JLR po wyroku oznajmił, że decyzja sądu sugeruje, że Chiny nareszcie zaczęły poważniej traktować roszczenia dotyczące kopiowania. To ważny wyrok dla Europejskich producentów aut, których modele do niedawna były powszechnie naśladowane przez chińskich producentów.

Zwycięstwo JLR jest w Chinach raczej odstępstwem od reguły, gdzie sądy często stoją po stronie krajowych producentów samochodów. Fiat przegrał sprawę przeciwko Great Wall w 2008 roku, po tym jak sąd orzekł, że GW Peri nie jest bezpośrednią kopią Fiata Pandy mimo że oba auta były bardzo podobne. Co więcej Fiat otrzymał nakaz zapłaty kosztów sądowych.