Pora kolejną porcję wyników najnowszej edycji Narodowego Auto Testu, w której udział wzięło ponad 65 tys. czytelników "Auto Świata". Dziś przekonany się, co Polacy sądzą o stacjach paliw.

Co kupujemy na stacjach paliw

Wiadomo, paliwo. Ale co poza tym? Ponad połowa czytelników „Auto Świata” wskazała na kawę. Tylko co setny ankietowany podładowuje na stacji paliw swój samochód. Czołowa piątka produktów jest następująca:

 1. kawa (52 proc.);
 2. hot dog/hamburger/zapiekanka (42 proc.);
 3. napoje/alkohol (20 proc.);
 4. artykuły motoryzacyjne (14 proc.);
 5. prasa (11 proc.).

Na stacjach pięciu firm (BP, Circle K, Lotos, Orlen i Shell), a także w punktach prywatnych pierwsza trójka produktów wygląda tak samo. Kawę najchętniej kupują klienci Orlenu (59 proc. wskazań) i BP (54 proc.), a najrzadziej stacji prywatnych (45 proc.) i Lotosu (50 proc.).

W przypadku hot dogów, hamburgerów i zapiekanek dwa pierwsze miejsca należą do Orlenu (52 proc.) i Lotosu (41 proc.), dwa ostatnie do Shella (37 proc.) i stacji prywatnych (38 proc.). Z kolei napoje i alkohol najczęściej wskazywali klienci BP i Orlenu (po 22 proc.), a najrzadziej Shella (19 proc.).

Jaka stacja ma zatem najbardziej atrakcyjne ceny w sklepie? Według czytelników „Auto Świata” Orlen, który ponownie notuje zdecydowaną przewagę nad resztą stawki, przy czym 26 proc. ankietowanych nie widzi różnicy między konkurentami. Pierwsza piątka wygląda tak:

 1. Orlen (13 proc.);
 2. Shell (6 proc.);
 3. BP (5 proc.);
 4. Circle K (4 proc.);
 5. Lotos i Moya (po 3 proc.).

A jaka stacja ma najlepsze promocje dla klientów? W tej konkurencji Shell wyprzedza Orlen, ale nieznacznie, przy czym przewaga tej dwójki nad resztą jest już wyraźna. Co piąty uczestnik Narodowego Auto Testu nie widzi w tej kwestii różnic pomiędzy poszczególnymi stacjami. Top 5 jest następujący:

 1. Shell (10,3 proc.);
 2. Orlen (10,1 proc.);
 3. BP (6,2 proc.);
 4. Circle K (3,1 proc.);
 5. Lotos (2,3 proc.).

Ulubione stacje paliw Polaków

W tym zestawieniu wygrywa Orlen, i to zdecydowanie. Przewaga nad drugim w rankingu Shellem wynosi aż 18 punktów procentowych. Na dodatek jedynie trzy stacje (Orlen, Shell i BP) uzyskały wynik powyżej 10 proc., a tylko co 12. respondent Narodowego Auto Testu tankuje paliwo na stacjach przy hipermarkecie. Pierwsza dziesiątka ulubionych stacji wygląda następująco:

Na której stacji tankujesz najczęściej paliwo? Wyniki Narodowego Auto Testu
1. Orlen 33 proc.
2. Shell 15 proc.
3. BP 12 proc.
4. stacja prywatna nienależąca do żadnej sieci 9 proc.
5. stacja przy hipermarkecie 8 proc.
6. Circle K 7 proc.
7. Lotos 6 proc.
8. Moya 3 proc.
9. Amic 2 proc.
10. Avia 1 proc.

Jak to się ma do oceny poziomu obsługi? Zwycięzca jest ten sam. Za najbardziej przyjazną klientowi stację czytelnicy „Auto Świata” uznali Orlen. BP tym razem zajęło drugą pozycję, a Shell trzecią. Aż co czwarty respondent wybrał odpowiedź „nie widzę różnic, wszystkie są podobne”. Pierwsza piątka jest następująca.

 1. Orlen (19 proc.);
 2. BP (9 proc.);
 3. Shell (8 proc.);
 4. Circle K (4 proc.);
 5. Lotos (3 proc.).

Aż 59 proc. czytelników „Auto Świata” korzysta z karty lojalnościowej. Jej posiadacze tankują najczęściej na stacjach Amic. Oto czołowa dziesiątka.

Na której stacji tankujesz najczęściej paliwo używając karty lojalnościowej? Wyniki Narodowego Auto Testu
1. Amic 79 proc.
2. Orlen 69 proc.
3. BP 68 proc.
Lotos
5. Shell 66 proc.
6. Moya 62 proc.
7. Circle K 57 proc.
8. Optima 46 proc.
9. Avia 32 proc.
stacja prywatna nienależąca do żadnej sieci

Z kolei kartę flotową posiada już tylko 11 proc. uczestników Narodowego Auto Testu. W pierwszej piątce najpopularniejszych wśród nich stacji znalazły się kolejno:

 1. Lotos (17 proc.);
 2. Orlen (16 proc.);
 3. BP (14 proc.);
 4. Amic i Moya (po 10 proc.);
 5. Circle K i Shell (po 9 proc.).

Najbardziej znane paliwa w Polsce

Na koniec spójrzmy na ranking rozpoznawalności paliw. Oto pięć najczęstszych odpowiedzi na pytanie „które nazwy paliw znasz, choćby ze słyszenia”:

 1. Verva (78 proc.);
 2. V-Power (75 proc.);
 3. Ultimate (60 proc.);
 4. Dynamic (44 proc.);
 5. Efecta (33 proc.).

Jak widać, w pierwszej piątce znalazły się aż dwa paliwa Orlenu (Verva i Efecta). Najwyższym wskaźnikiem rozpoznawalności paliw wśród osób, które z reguły tankują na innych stacjach cieszą się Verva i V-Power. Aż 77 proc. klientów Lotosu zna orlenowską Vervę, a 75 proc. tankujących najczęściej na BP kojarzy V-Power Shella.

Najnowszą edycję Narodowego Auto Testu przeprowadzono między 18 października a 30 listopada 2021 r.