W rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych czytamy:

"Wózek ręczny przeznaczony do używania na jezdni" – czy istnieje formalnie taki pojazd czy też przyrząd transportowy? Sprawdzamy. W Kodeksie drogowym opisany jest wózek rowerowy i wózek inwalidzki. Ponadto wspomniany jest tylko wózek dziecięcy i wózek podręczny – osoba, która prowadzi wózek dziecięcy albo podręczny formalnie traktowana powinna być jako pieszy. Również osoba na wózku inwalidzkim to pieszy. O wózkach ręcznych ani słowa.

Znak B12 "Zakaz wjazdu wózków ręcznych" Foto: Auto Świat
Znak B12 "Zakaz wjazdu wózków ręcznych"

Również Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, które szczegółowo opisuje warunki, w jakich można albo trzeba umieszczać znaki drogowe, akurat znak B-12 omija.

A więc co to jest "wózek ręczny do używania na jezdni"? Nie ma – przynajmniej formalnie – takich "pojazdów", które legalnie można by przemieszczać po jezdni, transportując jakiś towar. Oczywiście, wiadomo, o co chodzi – kiedyś na przeróżnych, czasem naprawdę dużych wózkach ludzie przemieszczali duże ilości towaru. Dziś – przynajmniej w naszym kraju – już nie. Znak i sam przepis są już martwe. Nie ma sensu zakazywać poruszania się wózkiem ręcznym po jezdni, skoro – co do zasady – jest to nielegalne.

Istnieją wózki "jezdniowe" unoszone do przewozu np. palet, ale używa się ich raczej poza jezdnią, np. w magazynach, sklepach itp.

A gdyby ktoś jednak miał jakiś większy ręczny wózek? Jak nim się przemieszczać? Należy przyjąć, że jest się pieszym i poruszać się po chodniku, a gdy go nie ma – po jezdni lub poboczu, ale przy lewej krawędzi drogi. I teoretycznie w takich warunkach natknąć można się na ww. znak. Jednak to już na pewno bardzo rzadka sytuacja.