Zacznijmy od wymogów bezpieczeństwa, ponieważ tego dotyczy wspomniana norma GSR2 (General Safety Regulation). Od 7 lipca 2024 r. niektóre systemy asystujące kierowcy staną się obowiązkowe w nowych samochodach osobowych sprzedawanych w Unii Europejskiej.

Nowe Dacie Sandero, Sandero Stepway i Jogger z bogatszym wyposażeniem

Dacia informuje, że cała jej gama modelowa będzie spełniała nowe przepisy. Zamówienia na modele Sandero, Sandero Stepway i Jogger będzie można składać od kwietnia 2024 r. (w zależności od rynku). Na przełomie maja i czerwca do sprzedaży trafi zupełnie nowy Duster, który oczywiście również będzie zgodny z tymi wymogami.

Dacia Sandero Stepway Extreme Foto: Dacia
Dacia Sandero Stepway Extreme

Wszystkie nowe Dacie od bazowego poziomu wyposażenia Essential będą wyposażone w następujące elementy:

  • rejestrator danych na temat zdarzenia;
  • przygotowanie do montażu blokady alkoholowej;
  • system rozpoznawania znaków drogowych i ostrzegania o nadmiernej prędkości;
  • system kontroli pasa ruchu;
  • system utrzymania pasa ruchu;
  • system kontroli zmęczenie kierowcy;
  • wspomaganie parkowania tyłem;
  • czujniki światła i deszczu;
  • aktywny system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów;
  • sygnalizacja nagłego hamowania.

Niektóre systemy asystujące będzie można wyłączyć przyciskiem "My Safety" zlokalizowanym na desce rozdzielczej (po każdym uruchomieniu samochodu).

Rumuński producent wprowadzi ponadto specjalne kody QR zawierające informacje o konstrukcji pojazdu (np. wzmocnienia karoserii, umiejscowienie akumulatora), które mają ułatwić pracę strażakom w przypadku akcji ratunkowej. To taka cyfrowa karta ratownicza. Naklejki z kodami znajdą się na przedniej i tylnej szybie każdego pojazdu marki.

Nowe Dacie Sandero, Sandero Stepway i Jogger — pozostałe wyróżniki

Dacie Sandero, Sandero Stepway i Jogger 2024 Foto: Dacia
Dacie Sandero, Sandero Stepway i Jogger 2024

Dacie Sandero i Jogger z roku modelowego 2024 poznamy po nowych wzorach felg oraz lakierach. Np. Sandero Stepway będzie można zamówić w kolorze beżowym Safari (jak na zdjęciu wyżej), który powinien dodać jej outdoorowego charakteru. We wszystkich modelach będą dostępne kolory nadwozia szary Schiste (wcześniej tylko w Joggerze) i zielony Cèdre (do tej pory był zarezerwowany dla wersji Extreme).

Ponadto na przednich drzwiach Joggera i Sandero Stepway w wersji Expression, pod lusterkami bocznymi, będą znajdować się nowe naklejki — z emblematem Dacia Link i współrzędnymi GPS znanej rumuńskiej Trasy Transfogaraskiej.

To jeszcze nie wszystko, w środku pojawią się nowe gniazda USB-C. Z przodu będzie to standard, a z tyłu taki port będzie wymagał zamówienia pakietu Komfort Premium.

Nowa Dacia Jogger Hybrid — więcej nowości

Dacie Sandero, Sandero Stepway i Jogger 2024 Foto: Dacia
Dacie Sandero, Sandero Stepway i Jogger 2024

Jeszcze więcej zmian zajdzie w samej Dacii Jogger. Klimatyzacja manualna będzie oferowana już od podstawowej wersji Essential.

Następne modyfikacje dotyczą odmiany hybrydowej o mocy 140 KM, która również pojawi się na rynku w kwietniu. Taki Jogger otrzyma 7-calowy wyświetlacz pokładowy, wprowadzony wcześniej w nowym Dusterze, który dostarczy kierowcy więcej informacji.

Pojawi się również funkcja E-Save umożliwiająca osiągnięcie określonego poziomu naładowania akumulatora trakcyjnego (ok. 70 proc.), żeby zachować odpowiednią ilość energii na resztę trasy.