Wybierz samochód

Dacia Logan

Dacia Logan

Dacia Logan to budżetowy model segmentu B produkowany przez francuski koncern Renault. Logan miał być pierwszym modelem „odrodzenia” Dacii pod skrzydłami Renault.

I generacja weszła na rynek w 2004 roku i była dużym sukcesem. Dzięki wykorzystaniu podzespołów z innych modeli Renault, cena Dacii Logan była bardzo przystępna i zachęcała do kupna. Auto występowało w 4 różnych wersjach nadwoziowych. Na początku dostępny był jedynie 4-drzwiowy sedan, 2 lata później do salonów trafiło 5-drzwiowe kombi (MCV), a jeszcze rok później – 2-drzwiowy pick-up i 5-drzwiowy van towarowy (zastąpiony w 2012 roku przez Dokkera Van). Jak powszechnie wiadomo, Dacia miała być z założenia budżetowym autem, więc i podstawowe wyposażenie było ubogie, jednak za odpowiednią dopłatą można było sobie dany model odpowiednio doposażyć.

W 2008 roku Logan przeszedł facelifting, który objął nowe zderzaki, reflektory oraz tylną klapę. We wnętrzu zmieniono deskę rozdzielczą oraz fotele. Co prawda miejsc znajdzie się dla 5 osób, ale aby zapewnić wszystkim osobom odpowiedni komfort, lepiej jest podróżować w 4 osoby. Co ciekawe, Logana MCV można było zamówić także w wersji 7-osobowej.

Do napędu posłużyły silniki benzynowe i diesla od Renault. W przypadku tych pierwszych, mieliśmy do czynienia z jednostkami o pojemnościach od 1.2 do 1.6 litra i mocy 75-105 KM. Motory wysokoprężne to znany silnik 1.5 dCi o 4 wariantach mocy – 68, 75, 85 i 90 KM.

W 2012 roku do produkcji weszła II generacja Dacii Logan. Nowa stylistyka okazała się być bardzo atrakcyjna, lecz producent tym razem ograniczył się tylko do 2 wersji nadwoziowych – 4-drzwiowego sedana oraz klasycznego, 5-drzwiowego kombi (MCV). Na liście dodatkowego wyposażenia znalazły się takie pozycje jak nawigacja satelitarna, tempomat a także czujniki parkowania.

Pod maską znalazły się silniki benzynowe – 0.9 litra TCe i mocy 90 KM oraz 1.2 75 KM, oraz wysokoprężne – 1.5 dCi również o mocy 75 lub 90 KM. Oprócz tego, mniejszą jednostkę benzynowe można zamówić z fabryczną instalacją LPG.

Auto zdobyło tytuł Rumuńskiego Samochodu Roku 2013.

Rywalami Dacii Logan są m.in. Citroën C-Elysée, Peugeot 301 oraz Skoda Fabia.

Dacia Logan - generacje

Dacia Logan - powiązane artykuły

Pokaż więcej