• Rodzinny samochód nie musi być tylko ogromnym vanem!
  • Nie tylko duże gabarytowo modele proponujemy w naszym „Top 10”
  • Oprócz prezentowanych przez nas aut można kupić więcej ciekawych vanów

Nieraz słyszeliśmy o tym, że ktoś z naszych znajomych kupił auto na kilka dni przed wakacyjnym wyjazdem! Nie polecamy tego sposobu, bo pośpiech w przypadku „używki”, niezależnie od jej ceny, nigdy nie jest wskazany! Prawda jest jednak taka, że rodzinne auta w okresie przed wakacjami i w ich trakcie zaczynają mieć swoje lepsze dni. Wiele osób zwleka bowiem z decyzją zakupową niemalże do samego końca.

Nasz „Top 10” nieco minimalizuje ryzyko finansowego błędu, ale tylko trochę! Wszystkie polecane przez nas modele są popularne i łatwo można je naprawić, ale jeśli kupicie egzemplarz w złym stanie, na nic się zda to, że ceny części do niego będą niskie, skoro musicie wymienić połowę auta. Apelujemy więc o rozwagę i dokładne sprawdzenie samochodu przez zakupem, tym bardziej że grupa modeli w cenie do 20 tys. zł to bardzo często oszukane auta po wypadkach i z trefnym przebiegiem.

Z drugiej strony duży wybór – a ten wśród rodzinnych propozycji za 20 tys. zł jest ogromny – sprawia, że szansa na sukces jest tutaj znaczna. Jak zwykle radzimy szukać egzemplarzy, które mają historię serwisową, najlepiej polską!

Na rynku nowych samochodów odchodzą do lamusa, wypierane coraz silniej przez wszechobecne SUV-y, ale na wtórnym rodzinne vany wciąż mają się świetnie. To one stanowią sporą część naszego zestawienia. Niektóre z nich mogą przewieźć aż siedmiu pasażerów, ale nie oszukujmy się – miejsca trzeciego rzędu trzeba traktować raczej awaryjnie, poza tym gdy są rozłożone, bagażnik drastycznie maleje. Prezentowane vany są też zróżnicowane pod względem tego, jak jeżdżą. Lubicie zakręty? Ford S-Max będzie idealnym vanem. Wolicie komfort? Nie ma problemu – radzimy wybrać C4 Picasso. Opel Zafira B znajduje się pośrodku tych modeli. Prawda jest jednak taka, że oprócz prezentowanych przez nas aut można kupić więcej ciekawych vanów, jeśli więc uda wam się znaleźć benzynową Mazdę 5 bez korozji i z udokumentowanym przebiegiem, też może być to świetna propozycja.

Rynek aut rodzinnych to nie tylko pojazdy typu MPV. Wśród dużych aut rośnie znaczenie używanych SUV-ów. Co prawda, za 20 tys. zł tych największych, które świetnie spisałyby się w roli aut wakacyjno-rodzinnych, jest niewiele, ale i w tej kategorii udało nam się coś znaleźć. Mowa o Hondzie CR-V II, ale niestety, wybieracie tu wśród wyraźnie starszych egzemplarzy niż w przypadku pozostałych prezentowanych przez nas aut.

Nie tylko duże gabarytowo modele proponujemy w naszym „Top 10”. Mniejsze samochody również w nim znajdziecie. Co ciekawe – jak pokazują dwa przykłady – one również mogą mieć 7 miejsc. Mniejsze modele to również szansa na nieco młodszy samochód, no, może poza Škodą Octavią, która z racji dużej popularności nie ma zbyt atrakcyjnych cen.

Zdecydowaliśmy się także na wybór jednego uniwersalnego samochodu, który świetnie spisze się nie tylko na utwardzonych drogach, lecz także poza nimi, czyli na drugą generację Subaru Forestera. To model, który jako jeden z nielicznych w zestawieniu nie ma tanich części zamiennych, ale w wolnossącej wersji jest na tyle wytrzymałą maszyną, że postanowiliśmy go zaprezentować.

Jest też przedstawiciel klasycznego segmentu D – Renault Laguna III. To – rzecz jasna – niejedyne auto tej wielkości za 20 tys. zł, które świetnie spisze się w roli pojazdu rodzinnego, ale Laguna III ma na tyle dobry stosunek ceny do wieku, że warto się nią zainteresować. Do tego ten model w odpowiedniej wersji nie ma już problemów z jakością.

Przed zakupem samochodu rodzinnego o sporej wielkości radzimy jednak dokładnie go zlustrować. Nie wszystkie zaprezentowane przez nas modele mają problem z korozją, ale już niedbale naprawione auta po kilku latach na polskich drogach mogą wykazywać kłopoty tego typu. Niezwykle ważna jest także historia serwisowa, co raczej kieruje nas w stronę aut z polskich salonów (o to może być ciężko), a przynajmniej takich, które już jakiś czas były w Polsce użytkowane!

Auto dla rodziny - naszym zdaniem

Rodzinne auto może mieć różny charakter, zależnie od waszych upodobań. Nawet wśród vanów istnieją mocno zróżnicowane modele, a to przecież niejedyny z polecanych przez nas segmentów. Oferta rynkowa jest przeogromna, ale idealnych aut raczej w niej nie znajdziecie. Na szczęście ceny napraw nie są wygórowane!