Wybierz samochód

Dacia Sandero

Dacia Sandero

Dacia Sandero to niewielki hatchback należący do segmentu B produkowany przez rumuńską markę pod skrzydłami koncernu Renault.

I generacja tego modelu weszła na rynek w 2008 roku, a prezentacja odbyła się rok wcześniej. Auto opiera się na płycie podłogowej Dacii Logan, a także wykorzystuje wiele elementów mechanicznych tego modelu. Sandero występuje jedynie jako 5-drzwiowy hatchback. Wnętrze co prawda nie rozpieszcza przestronnością, ale mała Dacia jest raczej autem do miasta. Przestrzeń bagażowa oferuje 320 litrów pojemności, a po złożeniu tylnej kanapy – nawet 1200 l.

Pod maską mogliśmy znaleźć jednostki benzynowe 1.4 MPI 75 KM (zastąpiona w 2010 roku przez jednostkę 1.2 o tej samej mocy) lub 1.6 MPI 87 KM bądź 105 KM, oraz 1 silnik diesla 1.5 dCi o mocy 68 lub 86 KM (w 2010 roku moc została podniesiona do 75 i 90 KM).

W 2009 roku zaprezentowano uterenowioną wersję Sandero Stepway. Auto wyróżniało się powiększonym o 20 mm prześwitem, pakietem plastikowych listew stylistyczno-ochronych oraz relingami dachowymi. Co prawda Dacia nie przewidziała w tym modelu napędu na 4 koła, ale w lekkim terenie Stepway poradzi sobie z pewnością lepiej niż zwykła wersja. W przypadku obu odmian, napędzane były przednie koła za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej.

W 2012 roku na rynku pojawiła się II generacja Dacii Sandero. Tak jak poprzednia wersja, ta również bazuje na modelu Logan, ale oprócz tego wykorzystano także wiele części od innych modeli np. Lodgy. W tym samym roku zaprezentowano także znaną już odmianę Sandero Stepway. Producenci dopracowali wiele szczegółów w porównaniu z poprzednią generacją a za odpowiednią dopłatą, można było dokupić wiele ciekawych dodatków np. nawigację satelitarną, czujniki parkowania, czy tempomat.

Pod maskę trafiły 2 benzyniaki i jeden diesel o 2 wariantach mocy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z 3-cylindrowym silnikiem 0.9 TCe o mocy 90 KM oraz 16-zaworową jednostką 1.2 75 KM. Silnik wysokoprężny to znana jednostka 1.5 dCi o mocy 75 lub 90 KM. Oprócz tego Dacia oferuje możliwość zamówienia mniejszego silnika benzynowego z fabryczną instalacją LPG.

Głównymi rywalami Dacii Sandero są m.in. Opel Corsa, Skoda Fabia czy Toyota Yaris.

Dacia Sandero - generacje

Dacia Sandero - powiązane artykuły

Pokaż więcej