Rumunia to kraj, który aktualnie tworzy samochody idealnie skrojone dla całej Europy. Takie wnioski można wysnuć po statystykach sprzedaży nowych samochodów w Europie, które udostępniło Automotive News Europe. Zarówno w kwietniu, jak i w 2024 r. najchętniej kupowana jest Dacia Sandero.

Europejczycy kochają Dacię Sandero

Wysoka pozycja Sandero na liście najpopularniejszych nowych aut w Europie to dowód na to, że europejscy klienci preferują przede wszystkim tanie i proste samochody. Model ten sprzedał się w liczbie 24 tys. 835 egzemplarzy. To o 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Auto z Rumunii wyprzedziło takie auta jak Volkswagen Golf (21 tys. 592 egzemplarzy), Renault Clio (19 tys. 225 sztuk), Volkswagen T-Roc (19 tys. 255 egzemplarzy) czy Peugeot 208 (17 tys. 273 sztuki). Te statystyki pokazują, jakich samochodów poszukują Europejczycy. Przede wszystkim kompaktów i aut miejskich. Takie auta już za kilka lat mogą zniknąć z rynku.

Wszystkie wymienione powyżej modele zanotowały lepsze wyniki sprzedaży niż w kwietniu 2023 r. Widać więc, że europejski rynek samochodowy się odbija z dołka. Zresztą według statystyk ACEA, sprzedaż nowych aut w Europie wzrosła o 12 proc. w porównaniu do kwietnia 2023 r. Cały czas najlepiej sprzedają się samochody z silnikami benzynowymi.

Udział rodzaju napędu w sprzedaży nowych samochodów w Europie. Kwiecień 2024 r. Foto: ACEA
Udział rodzaju napędu w sprzedaży nowych samochodów w Europie. Kwiecień 2024 r.

Tesla z problemami?

Powody do niepokoju może mieć jednak Tesla, która po miesiącach przewagi, spadła z podium. W kwietniu Model Y znalazł się dopiero na 28 miejscu. Co więcej, niewiele dalej, bo na 35 miejscu znalazł się chiński MG ZS.

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być liczne problemy, z którymi ostatnio boryka się Tesla. Byliśmy już świadkami przerw w działalności Gigafactory Berlin, a dodatkowym problemem są kończące się dopłaty do aut elektrycznych, co powoduje zmniejszone zainteresowanie samochodami z takim napędem. Na razie jednak Tesla Y w rankingu sprzedaży w całym 2024 r. jest na 8. miejscu.