Auto Świat Wiadomości Aktualności Dlaczego znaki ostrzegawcze są żółte? Wyjaśnienie jest proste

Dlaczego znaki ostrzegawcze są żółte? Wyjaśnienie jest proste

Autor Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Poruszający się po polskich drogach kierowcy już od prawie 70 lat napotykają znaki ostrzegawcze. Ich wygląd z daleka informuje o trudnościach i niebezpieczeństwach na trasie. Jednak skąd wziął się kolorystyka tych znaków? Ma to medyczne uzasadnienie.

Znak ostrzegawczy - zdjęcie ilustracyjne
Zobacz galerię (5)
Fotokon / Shutterstock
Znak ostrzegawczy - zdjęcie ilustracyjne

Stojący przy drodze znak ostrzegawczy powinien być dla kierowcy jasnym wezwaniem do zachowania szczególnej ostrożności. Zazwyczaj tak grupa znaków ustawiana jest przed niebezpieczeństwami wynikającymi z:

  • przepisów ruchu drogowego, np. zmiana pierwszeństwa;
  • stanu i przebiegu drogi, np. koleiny, ostry zakręt;
  • okresowych zagrożeń, np. oblodzenia, boczne podmuchy wiatru.

W Polsce funkcjonuje prawie 35 rodzajów znaków ostrzegawczych. Ustawodawca, definiując ich kształt i wygląd zdecydował się na żółty trójkąt z czarnym piktogramem w środku oraz czerwoną obwódką. Są od tego tylko trzy odstępstwa - "boczny wiatr", "sygnały świetlne" i "ustąp pierwszeństwa". Pojawia się jednak pytanie, dlaczego wybrano taką kolorystykę.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Kwestię tę zdecydowali się krótko wyjaśnić podinsp. Małgorzata Sokołowska, prowadząca na Instagramie konto "Z pamiętnika policjantki" oraz niewidomy Sebastian Grzywacz znany na Tik Toku, jako "Odlotowy niewidomy".

"Znaki ostrzegawcze mają żółte tło, ponieważ jest to ostatni kolor, który przestaje widzieć osoba tracąca wzrok. Jest to też ostatni z kolorów, który można spostrzec, gdy zapada zmrok. Z tego samego powodu wszystkie elementy dla osób ociemniałych w budynkach powinny mieć ten kolor" wyjaśnia na nagraniu Grzywacz.

Od kiedy znaki ostrzegawcze w Polsce są żółte?

Jak przypomina branżowy periodyk "Automobilista", praktycznie przez cały okres II RP drogowe znaki ostrzegawcze miały kolor niebieski z wymalowanymi białymi piktogramami (tak jak dzisiaj np. nakazu). Rząd w 1938 r. zdecydował o zastąpieniu ich innym wzorem. Jednak realizację tego zamierzenia przerwała wojna i okupacja.

Znaki ostrzegawcze w zbliżonej formie do tych dzisiejszych (z nieco szerszą czerwoną obwódką, która zastąpiła czarny kolor) weszły do użycia dopiero w 1956 r., gdy resort transportu drogowego i lotniczego wprowadził nowy wzór znaków.

Autor Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków