• Kolejny etap drogi ekspresowej S19 to część międzynarodowej drogi Via Carpatia. Łączy Europę Południową i Północną. W Polsce będzie mieć ponad 700 km długości
  • Planowany nowy odcinek drogi ekspresowej S19 połączy Barwinek z Rzeszowem. To trasa o długości 12,5 km
  • Zgodnie z planem prace projektowe i budowa nie powinna trwać dłużej niż 39 miesięcy od chwili podpisania umowy
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Przedostatni odcinek drogi ekspresowej S19 Domaradz – Iskrzynia to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji nie tylko na Podkarpaciu. To bowiem kolejny fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia. Droga ekspresowa o długości 12,5 km powstanie w formie dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Otwartą kwestią pozostaje, kto ją zbuduje.

GDDKiA obecnie szuka wykonawcy drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie realizacja inwestycji w formule "Projektuj i buduj". Do zaprojektowania i wybudowania nie tylko sama trasa, ale także liczne estakady (7), mosty (8), wiadukty drogowe (8), przejścia dla zwierząt (3), przepusty (3), miejsca obsługi podróżnych (2) oraz inne obiekty infrastrukturalne.

Droga ekspresowa S19 na Podkarpaciu Foto: GDDKiA / GDDKiA
Droga ekspresowa S19 na Podkarpaciu

Drogowcy zapowiadają, że kolejny odcinek S19 będzie dużym wyzwaniem dla budowniczych. Wszystko z powodu charakterystyki terenu. Droga ekspresowa powstanie bowiem w terenie wyżynnym z licznymi wzniesieniami, kotlinami i dolinami rzecznymi. Na terenach przyszłej budowy znajduje się także obszar 8 osuwisk. Stąd zaawansowane prace badawcze z licznymi wierceniami (ponad 1,2 tys.) i monitoringiem osuwisk.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Planowany odcinek Domaradz – Iskrzynia to nie wszystko, czego mogą oczekiwać kierowcy. W woj. podkarpackim w budowie jest 50,5 km drogi ekspresowej Zdziary - Rudnik nad Sanem i Rzeszów Południe – Babica. Uwzględniono w nim także kontrakty w formule Projektuj i buduj, czyli Babica - Jawornik, Iskrzynia - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe – Dukla. W przygotowaniu są zaś odcinki o długości 42,3 km (Lutcza - Domaradz, Domaradz - Iskrzynia i Dukla - Barwinek, Jawornik – Lutcza).