Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o rozpoczęciu prac związanych z budową odcinka drogi ekspresowej S19 Babica — Jawornik. Wykonawca, tj. Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, najpierw będzie musiał przygotować projekt, a następnie wybudować wspomniany odcinek międzynarodowej trasy Via Carpatia. Wartość umowy przekracza 1,2 mld zł.

Mapa S19 Babica — Jawornik Foto: GDDKiA
Mapa S19 Babica — Jawornik

"To pierwsza umowa na realizację podpisana w tym roku. S19 to kluczowa droga dla międzynarodowego szklaku Via Carpatia i świetny wstęp do tego, co czeka nas jeszcze w tym roku. W toku jest ponad 20 przetargów na realizację blisko 317 km nowych dróg. Część z tych przetargów na pewno rozstrzygniemy w tym roku i będziemy podpisywać kolejne umowy" — powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Na całą inwestycję będzie składała się dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 11,6 km z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach oraz pasami awaryjnymi. Ponadto wykonawca wybuduje węzeł drogowy w pobliżu miejscowości Strzyżów i Czudec, a także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik przy jezdni S19 prowadzącej w kierunku Rzeszowa. Oprócz tego na trasie Via Carpatia pojawi się siedem estakad, z których jedna będzie miała długość ok. 1,2 km i powstanie na filarach o wysokości ok. 100 m. Listę obiektów inżynierskich zamknie sześć wiaduktów i trzy przejścia dla zwierząt.

Na opracowanie projektu i wybudowanie nowego odcinka drogi S19, wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę, wykonawca ma 43 miesiące od dnia podpisania umowy. Jak podała GDDKiA, do realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca). W ciągu 10 miesięcy od momentu podpisania umowy inwestor musi złożyć wniosek o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Cała inwestycja powinna zakończyć się w 2026 r.

Na czas budowy w miejscowości Jawornik powstanie tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19, co ma związek z podziałem budowy na dwa odcinki realizacyjne: Babica — Jawornik i Jawornik — Domaradz. Po wybudowaniu drugiego z odcinków droga S19 nie będzie łączyła się z DK19, a śladem tymczasowego łącznika poprowadzona zostanie droga gminna, która umożliwi wjazd awaryjny na S19, np. służbom ratowniczym, poprzez MOP Jawornik.

Obecnie w województwie podkarpackim kierowcy mogą korzystać z 75,7 km drogi ekspresowej S19, w realizacji jest 50,5 km. Ponadto w przygotowaniu pozostaje 42,3 km trasy Via Carpatia w tym województwie.