Prace w tunelu TD2.1 prowadzącym w kierunku Zwardonia przerwano 25 maja 2021 r. Decyzję o wstrzymaniu robót podjął Urząd Górniczy w Krakowie po zwale skał stropowych w czole tunelu. Wykonawca dość szybko opracował i przedłożył "program naprawczy" oraz ekspertyzę określającą właściwy dobór obudowy uwzględniającej lokalne warunki górniczo-inżynierskie.

Już 4 listopada zatwierdzono przedłożone dokumenty i wydano pozwolenia na wznowienie drążenia tunelu. Prace rozpoczną się od wzmocnienia górotworu przez wykonanie iniekcji cementowej oraz parasola ochronnego wykonanego z 44 rur.

Jak informuje GDDKiA, wstrzymanie robót będzie miało wpływ na termin ukończenia prac w tunelu TD2. Jak duży? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Wykonawca w najbliższym czasie przedłoży aktualizację programu (harmonogramu) robót, z którego będzie wynikał termin ukończenia robót na budowanym odcinku.

Droga S1: W pozostałych tunelach bez przygód

W tunelu TD1.1 w kierunku Zwardonia o długości ok. 834 m (technicznej ok. 850 m), wydrążono już w prawie 280 m. W tunelu TD1.2, zlokalizowanym na jezdni w kierunku Żywca, o długości ok. 807 m (technicznej ok. 823 m) wydrążono już prawie 190 m. Tunel TD2.2 na jezdni w kierunku Żywca ma na razie długość około 55 m.

Aby przyspieszyć tempo robót i postęp prac budowanych, wykonawca przygotowuje dodatkowe portale, które umożliwią drążenie tuneli dwustronnie. Aktualnie trwa zabezpieczanie skarpy nad portalem północnym tuneli zlokalizowanych od strony Żywca - TD 1. Wykonano także czwartą półkę skarpy nad portalem południowym tuneli zlokalizowanych od strony Milówki - TD 2.

Droga S1 - jak wygląda zaawansowanie prac?

Aktualnie największy postęp robót widać na obiektach mostowych. Obiekty są już wyraźnie widoczne z okolicznych terenów. Na tym odcinku powstaną trzy mosty drogowe oraz pięć estakad o łącznej długości ponad 2300 m. Dziś zaawansowanie prac oceniane jest na 30 proc. Wykonano również już prawie połowę prac drogowych.

Budowa drogi S1 Przybędza - Milówka Foto: GDDKiA
Budowa drogi S1 Przybędza - Milówka