Zawarte umowy oznaczają, że w realizacji aktualnie znajduje się 470 km trasy S19. W samym województwie podlaskim budowane jest 81 km drogi wchodzącej w skład Via Carpatia. Nowe odcinki to: Haćki - Bielsk Podlaski (9 km) oraz Boćki – Malewice (15,9 km). Uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w obu przypadkach przewidziane jest na I kwartał 2023 r. Zakończenie prac i oddanie odcinków do użytku zaplanowano na koniec I kwartału 2025 r.

Via Carpatia – umowy na kolejne dwa odcinki podpisane Foto: GDDKiA
Via Carpatia – umowy na kolejne dwa odcinki podpisane

S19 Haćki - Bielsk Podlaski będzie obwodnicą Bielska

Fragment drogi o długości 9 km będzie też długo wyczekiwaną obwodnicą Bielska Podlaskiego, która ma uwolnić miasto z ruchu tranzytowego. Obecnie ciężarówki jeżdżą przez centrum miasta. Po wybudowaniu tego odcinka wraz z dwoma węzłami - Bielsk Północ (skrzyżowanie z istniejącą DK19) i Bielsk Zachód (skrzyżowanie z DK66) - tranzyt na osi północ-południe (Białystok - Lublin) ominie miasto od zachodu. Odcinek wybuduje firma Budimex, a kontrakt wart jest 325,98 mln zł.

S19 Boćki - Malewice

Ten prawie 16-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej pomiędzy węzłem Boćki a rejonem miejscowości Malewice, wykona firma Strabag. Koszt inwestycji wynosi 343,58 mln zł i także ma być oddany do użytku pod koniec I kwartału 2025 r.