Na drodze ekspresowej S74 w woj. świętokrzyskim trwa budowa obwodnicy Opatowa. Teraz do tej inwestycji dołącza kolejna. Jak przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w środę 9 marca br. podpisana została umowa na zaprojektowanie i budowę kolejnego fragmentu drogi S74, tym razem odcinka Przełom/Mniów — węzeł Kielce Zachód. Nowa droga będzie miała przekrój dwujezdniowy i powinna zostać oddana kierowcom do użytku w drugiej połowie 2025 r.

Droga S74 Przełom/Mniów — węzeł Kielce Zachód Foto: GDDKiA
Droga S74 Przełom/Mniów — węzeł Kielce Zachód

Nowy odcinek będzie miał ogromne znaczenie dla kierowców pokonujących odcinek Łódź — Kielce — Rzeszów, a także osób dojeżdżających ze stref podmiejskich do Kielc. To dobra wiadomość dla mieszkańców gmin Miedziana Góra i Mniów, a także podróżnych przemieszczających się między województwami łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. Docelowo nowa droga zapewni połączenie z węzłami autostradowymi na A1 i A2.

W ramach inwestycji zostanie wybudowany dwujezdniowy fragment drogi S74 o długości ok. 16,4 km. Nowy odcinek początkowo będzie przebiegał śladem drogi DK74, a następnie zostanie skierowany na południowy-zachód i prowadząc nowy śladem połączy się z węzłem S7 Kielce-Zachód, który powstał w ramach budowy obwodnicy Kielc. Na nowym fragmencie wykonawca wybuduje 12 wiaduktów drogowych, dwa mosty oraz przejścia dla zwierząt. Ponadto powstaną drogi dojazdowe i Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) na wysokości miejscowości Przełom.

Projekt nowego odcinka trasy S74 powinien być gotowy w I kwartale 2023 r. To oznacza, że po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej sama budowa mogłaby ruszyć już w drugiej połowie przyszłego roku. Już teraz w realizacji jest ok. 12-kilometrowa obwodnica Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i DK9 z łącznikiem północnym w ciągu DK74 o długości ok. 3 km. Ponadto GDDKiA ogłosiła przetarg na realizację drogi S74 przez Kielce. Ten fragment w przyszłości połączy odcinek S74 Kielce — Cedzyna z właśnie rozpoczętym odcinkiem Przełom/Mniów — Kielce Zachód. Po zakończeniu wszystkich inwestycji kierowcy zyskają nieprzerwany ciąg drogi ekspresowej S74 o długości ok. 28 km.