Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przeprowadziła inwentaryzację sieci dróg krajowych. Praca ta miała na celu określenie niebezpiecznych miejsc na obiektach mostowych. W sumie zidentyfikowano 1537 prześwitów o szerokości minimum 10 cm i łącznej długości 104,6 km. W efekcie na drogach zarządzanych przez GDDKiA zainstalowanych zostało kilkanaście tysięcy tabliczek ostrzegających przed możliwością upadku z wysokości.

Po zainstalowaniu tabliczek teraz GDDKiA będzie montować dodatkowe zabezpieczenia - te pojawią się w miejscach, gdzie na trasie brakuje oświetlenia, a prześwit stanowi zagrożenie upadkiem. Rodzaj zabezpieczenia będzie dostosowywany do obiektu, na którym zostanie zamontowany. Mogą to być płyty ażurowe oraz siatki z tworzywa sztucznego lub drutu.

Łącznie pojawią się 42 zabezpieczenia prześwitów pomiędzy pomostami obiektów mostowych: cztery na autostradzie A1, 27 na autostradzie A4, cztery na drodze ekspresowej S1, sześć na drodze ekspresowej S86 i jedno na drodze ekspresowej S52. Wartość umowy obejmującej opracowanie dokumentacji zaprojektowania oraz wykonania zabezpieczenia wynosi ok. 1,4 mln zł. Całość prac powinna zakończyć się do 30 grudnia 2021 r.