• GDDKiA oddała do ruchu trzy nowe odcinki drogi ekspresowej S19 pomiędzy węzłami Rudnik nad Sanem i Łowisko
  • Dzięki trzem nowym odcinkom oraz fragmentom pozostającym w realizacji już wiosną 2022 r. kierowcy zyskają wygodne połączenie pomiędzy Rzeszowem i centrum Polski
  • Droga ekspresowa S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia i na terenie Polski przebiega przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Mikołaj, a właściwie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), sprawił kierowcom z Podkarpacia i wszystkim kierującym wybierającym się w okolice Rzeszowa miłą niespodziankę. W poniedziałek 6 grudnia 2021 r. zostały oddane do użytku trzy nowe odcinki drogi ekspresowej S19, będącej częścią trasy Via Carpatia: Rudnik nad Sanem–Nisko o długości 6,4 km, Nisko–Jeżowe (dotychczasowa nazwa Podgórze) o długości 11,5 km oraz Jeżowe–Łowisko (dotychczasowa nazwa Kamień) o długości 10,3 km.

GDDKiA Rzeszów otwiera trzy nowe odcinki drogi ekspresowej S19 Foto: GDDKiA
GDDKiA Rzeszów otwiera trzy nowe odcinki drogi ekspresowej S19

Droga S19 Rudnik nad Sanem–Nisko

Pierwszy z trzech nowych odcinków drogi S19 rozpoczyna się na węźle Rudnik nad Sanem na przecięciu z drogą krajową nr 77 oraz obwodnicą Stalowej Woli i Niska, a na węźle Nisko krzyżuje się z drogą krajową nr 19. W ramach prac prowadzonych na tym fragmencie oprócz dwóch ww. węzłów drogowych wybudowano również sześć wiaduktów i sześć przepustów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Droga S19 Nisko–Jeżowe

Drugi udostępniony dzisiaj fragment Via Carpatia jest najdłuższym z trzech nowych odcinków S19. Początek trasy znajduje się za węzłem Nisko Południe, przy czym w okolicy miejscowości Nowosielec droga prowadzi w kierunku południowym, następnie krzyżując się bezkolizyjnie z DK19 skręca w kierunku południowo-wschodnim i kończy się przed węzłem Podgórze, na którym droga ekspresowa S19 krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 861. Na 11,5 kilometrach wybudowano trzy wiadukty nad drogą ekspresową, sześć przejść dla zwierząt, dziewięć przepustów dla celów ekologicznych, a także Miejsca Obsługi Podróżnych Podgórze i Jeżowe.

Droga S19 Jeżowe–Łowisko

Ostatnim z trzech odcinków drogi ekspresowej S19 oddanych dzisiaj do użytku jest ten pomiędzy węzłami Jeżowe i Łowisko. Zaczyna się on jeszcze przed węzłem Jeżowe (wcześniej Podgórze) i na granicy powiatów niżańskiego, leżajskiego i rzeszowskiego przecina drogę powiatową nr 1084 R w sąsiedztwie miejscowości Wólka Łętowska, tworząc węzeł Nowa Sarzyna (wcześniej Nowy Kamień). Ten fragment trasy Via Carpatia kończy się przed węzłem Łowisko (wcześniej Kamień). Oprócz dwóch węzłów drogowych (Jeżowe i Nowa Sarzyna) na inwestycję składa się m.in. siedem wiaduktów, pięć mostów, przejścia dla zwierząt oraz pięć przepustów o funkcji ekologicznej.

Via Carpatia

Oddane dzisiaj do użytku odcinki drogi ekspresowej są częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który łączy Europę Północną i Południową. Na terenie Polski trasa ta będzie miała ponad 700 km długości, przy czym ok. 169 km tylko na Podkarpaciu. Kolejne kilometry znajdą się na terenie województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

GDDKiA Rzeszów oddaje do ruchu trzy odcinki drogi ekspresowej S19 Foto: GDDKiA
GDDKiA Rzeszów oddaje do ruchu trzy odcinki drogi ekspresowej S19

Wraz z dzisiaj oddanymi do ruchu odcinkami w województwie podkarpackim droga S19 liczy 67,5 km, kolejne 47,1 km jest w realizacji, a w przygotowaniu pozostaje 53,9 km. Jak przekazała nam Joanna Rarus, rzecznik prasowy GDDKiA w Rzeszowie, już wiosną 2022 r. gotowy będzie cały odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Rzeszowem i Lublinem. Dzięki temu kierowcy podróżujący z Rzeszowa do centrum Polski (i z powrotem), w tym do Warszawy, zyskają możliwość poruszania się wygodnymi, szybkimi i bezpiecznymi drogami ekspresowymi S19 i S17.