• Prezydent Francji Emmanuel Macron otrzymał nowy reprezentacyjny samochód, ale drugi raz jest to DS 7 Crossback
  • Samochód wykorzystuje do napędu hybrydę plug-in o łącznej mocy 300 KM
  • W porównaniu ze standardowym modelem auto zyskało na długość 20 cm, a ilość miejsca na nogi z tyłu wynosi teraz 545 mm

Większość prezydentów, premierów czy koronowanych głów jako reprezentacyjnego pojazdu używa luksusowych, eleganckich limuzyn. Jeżeli to możliwe, to tego typu pojazdy są rodzimej produkcji. Jednak Francuzi nie byliby sobą, gdyby nie postawili na oryginalność. Nie dziwi zatem, że limuzyną prezydenta Emmanuela Macrona nie jest nowy DS 9, a… SUV DS 7 Crossback.

Od czasów ogłoszenia V Republiki Francuskiej 5 października 1958 r. siedmiu prezydentów Francji używało Citroeny DS i SM, a następnie modele DS 5 i wreszcie DS 7 Crossback. W 2017 r. podczas inauguracji prezydentury Emmanuel Macron wjechał na Champs Elysees w DS 7 Crossback Presidentiel. Teraz prezydent Francji przesiada się do DS7 Crossback, ale w wersji Elysee.

Model w nowej wersji ma 300-konną, hybrydową jednostkę napędową E-Tense typu plug-in, napęd na wszystkie koła oraz lakier Ink Blue. Aby spełnić wymagania prezydenta, DS 7 Crossback Elysee za słupkiem B został wydłużony o 20 cm, dzięki czemu przestrzeń na nogi z tyłu wynosi aż 545 mm.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

DS 7 Crossback Elysee – mnóstwo miejsca dla prezydenta

Całkowita długość prezydenckiego DS 7 Crossback wzrosła do 4,79 m przy rozstawie osi zwiększonym o 20 cm – do 2,94 m. Szerokość oraz wysokość pojazdu pozostały identyczne jak w seryjnym modelu i wynoszą odpowiednio: 1,91 m oraz 1,62 m.

Tylną kanapę zastąpiono dwoma pojedynczymi siedzeniami oddzielonymi podłokietnikiem. Skórzana tapicerka w kolorze bazaltowej czerni przyjęła sygnaturę paska zegarka DS Automobiles. Auto stało się jednocześnie mobilnym biurem - wyposażenie uzupełniają bezprzewodowe ładowarki, porty USB oraz uchwyt na dokumenty. Ponadto prezydent ma do dyspozycji specjalny system telekomunikacyjny.

DS 7 Crossback Elysee – stosowne insignia na karoserii

Prezydencki SUV wyróżnia się niebiesko-czerwonymi migającymi światłami z przodu; zdejmowanymi flagami; znaczkami „RF” na masce, przednich drzwiach i bagażniku; a także specjalnymi 20-calowymi kołami i anteną w kształcie płetwy rekina.

DS 7 Crossback Elysee wszedł oficjalnie do floty prezydenckiej 11 listopada, kiedy to został wykorzystany w trakcie uroczystości upamiętniających rozejm z 11 listopada 1918 r.