Podczas wypadku, do którego doszło 23 stycznia 2022 r. w Różnowie w gminie Susz (powiat iławski, województwo warmińsko-mazurskie) dwuletnia dziewczynka wypadła przez okno samochodu. Jej mama, kierująca osobowym fordem straciła kontrolę nad pojazdem, gdy wyjeżdżając z łuku drogi, wpadła w poślizg. Kobieta uderzyła w drzewo. Uderzenie było tak silne, że przez boczną szybę wypadła 2-letnia córka kobiety, co wyraźnie widać na udostępnionym nagraniu. Na szczęście kobieta i dziewczynka przeżyły wypadek.

"Jak się później okazało, dziewczynka siedziała w foteliku, jednak nie była zapięta w pasy bezpieczeństwa" wyjaśniała st. asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Wypadek jest zdaniem iławskiej policji przestrogą dla wszystkich rodziców, by zawsze przestrzegać przepisów i przewozić dzieci zgodnie z prawem.

Jak bezpiecznie i prawidłowo przewozić dziecko?

Według aktualnie obowiązujących przepisów w Polsce dziecko w wieku do 12 lat, do wzrostu 150 cm, w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa musi obowiązkowo być przewożone w tzw. urządzeniu przytrzymującym, zwanym powszechnie fotelikiem samochodowym.

Przepis ten nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

Polskie prawo dopuszcza przewożenie na tylnym siedzeniu dziecka zapiętego tylko w pas bezpieczeństwa, gdy ze względu na masę dziecka nie można umieścić go w foteliku, musi jednak mieć ono co najmniej 135 cm wzrostu.

Czytaj także: Parkingowy koszmar matki małych dzieci. Z pomocą przyszła policja

Warto pamiętać, że dziecka nie wolno przewozić w foteliku ochronnym zamocowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera. Nie wolno też przewozić, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Źródła: brd24.pl, ilawa.policja.gov.pl