Niemal każdego roku policyjne statystyki wskazują, że liczba zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu rośnie od października do stycznia. Szybko zapadający zmrok i częstsze ograniczenia widoczności zwiększają ryzyko potrącenia pieszych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Pieszy widoczny jest z odległości ok. 30 m, a z odblaskami?

Policja przypomina, że pieszy widoczny jest dla kierującego z odległości ok. 30 m. Warto uzmysłowić sobie, jak niewiele czasu na reakcję ma kierowca, który zobaczy przed sobą idącą osobę. Przy prędkości 50 km/h w ciągu sekundy pojazd pokonuje niemal 14 m. Gdy prędkość rośnie do 90 km/h, jest to już 25 m. To oznacza, że w skrajnych przypadkach prowadzący zdoła jedynie dostrzec pieszego i nawet nie zdąży nacisnąć pedału hamulca, zanim dojdzie do wypadku.

"Świeć przykładem, noś odblaski" Foto: Policja
"Świeć przykładem, noś odblaski"

Najprostszym sposobem na poprawę bezpieczeństwa pieszych jest noszenie elementów odblaskowych. Policja informuje, że osoby korzystające z odblasków widoczne są już z odległości 150 m. Mając to na uwadze, w niedzielę (1 października) rozpoczęła się informacyjno-edukacyjna akcja "Świeć przykładem". Akcja potrwa do końca 2023 r., a jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom, o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Za brak odblasków też można dostać mandat

Zgodnie z Kodeksem drogowym piesi, którzy po zmierzchu poruszają się po drodze poza obszarem zabudowanym, mają obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Ponieważ światła zbliżających się pojazdów najpierw oświetlają dół sylwetki, odblaski warto umieszczać jak najniżej, np. na wysokości kolan lub dłoni. Za brak odblasków podczas korzystania z drogi poza obszarem zabudowanym (o ile nie jest to chodnik lub droga przeznaczona wyłącznie dla pieszych) grozi mandat w wysokości 100 zł.

Piesi powinni również pamiętać, że poruszając się poboczem lub jezdnią, należy chodzić lewą stroną drogi, czyli przodem do nadjeżdżających pojazdów. To ważne, bo dzięki temu zyskuje się czas na reakcję i próbę uniknięcia uderzenia, gdyby kierowca zbliżającego się pojazdu nie zauważył idącej osoby.