• Najszybciej można jeździć na autostradach w Niemczech, gdzie na wybranych odcinkach autostrad nie ma ograniczenia prędkości
  • Najwięcej ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców w wypadkach drogowych w 2022 r. odnotowano w Rumunii. Tam po autostradach można jeździć z prędkością 140 km na godz.
  • W Polsce w 2022 r. w wypadkach drogowych na autostradach zginęły łącznie 64 osoby. Przyczyną śmierci 21 z nich było niedostosowanie prędkości
  • Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Po tragicznym wypadku na autostradzie A1 wróciła dyskusja na temat bezpieczeństwa na polskich drogach. Wiele osób uważa, że duży wpływ na liczbę wypadków śmiertelnych w naszym kraju ma przede wszystkim nadmierna prędkość. Przypomnijmy, że limit obowiązujący na autostradach w Polsce wynosi 140 km na godz.

Z taką samą prędkością możemy jeździć m.in. na Węgrzech, w Bułgarii czy Rumunii. Wolniej o 10 km na godz. należy jeździć m.in. we Francji, Włoszech, czy Holandii. Z kolei w Hiszpanii, Portugalii, czy Szwecji obowiązuje ograniczenie do 120 km na godz. Jeszcze wolniej jeździ się w Norwegii. Tam maksymalną prędkością dopuszczalną na autostradach jest 100 km na godz. W Niemczech natomiast na wybranych odcinkach autostrad nie obowiązuje ograniczenie prędkości.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Sprawdź: Tragiczny wypadek na A1. Nie tylko prędkość BMW była potworna. "Jak samolot"

Tyle osób zginęło w wypadkach w Polsce w 2022 r.

Z danych dostępnych na stronie Komisji Europejskiej, dotyczących wskaźnika śmiertelności, w wypadkach drogowych na milion mieszkańców w 2022 r. wynika, że najgorzej wygląda sytuacja w Rumunii (86 osób) i Bułgarii (78 osób), czyli w krajach, w których ograniczenie prędkości na autostradach jest najwyższe. Polska znajduje w tym niechlubnym zestawieniu na 10. miejscu (51 osób).

Dla porównania najniżej w rankingu znajduje się Szwecja, w której jak już wspomnieliśmy, ograniczenie wynosi 120 km na godz. (21 osób). Norwegia, w której ograniczenie jest największe, jest przedostatnia (23 osoby). Trzecia od końca jest Islandia, która nie ma dróg ekspresowych ani autostrad (24 osoby).

Z kolei z danych polskiej policji wynika, że w 2022 r. w wypadkach drogowych ogółem zginęło 1 tys. 896 osób. Na samych autostradach zginęły 64 osoby, z czego przyczyną śmierci 21 z nich było niedostosowanie prędkości.

Przeczytaj: Citroen sprowadził na właściciela duże kłopoty. Policyjna historia jak z kabaretu

Wypadek na autostradzie A1 w Sierosławiu (woj. wielkopolskie) wydarzył się 16 września. Zginęło w nim dwóch dorosłych i pięcioletnie dziecko, jadących KIĄ, która uderzyła w bariery ochronne. Początkowo policja podawała, że to właśnie to było przyczyną wypadku.

Już następnego dnia w sieci pojawiły się nagrania, które dowodziły, że w zdarzeniu mogło uczestniczyć też auto marki BMW. Na filmach widać rozpędzony niemiecki samochód, błyskający światłami. Chwilę potem z auta marki KIA zostają szczątki, samochód płonie.

Źródła: policja, Onet, Komisja Europejska