Nowe generacje Audi A6 i Volkswagen Touareg otrzymały maksymalne oceny ogólne, czyli po pięć gwiazdek. Zmodernizowany Ford Tourneo Connect zdobył cztery gwiazdki, a nowe Suzuki Jimny – tylko trzy.

A6 i Touareg uzyskały szczególnie dobre wyniki w kategorii bezpieczeństwa wrażliwych użytkowników dróg, wliczając w to nowe wymogi Euro NCAP odnośnie systemów awaryjnego hamowania (AEB) wykrywających rowerzystów.

Tourneo Connect, czyli kompaktowy furgon w osobowej wersji, to zaktualizowana wersja pojazdu, który został przetestowany w 2013 roku. Auto dostało solidne cztery gwiazdki w testach według najnowszych wymogów. Zaktualizowany Tourneo Connect jest standardowo wyposażony w układ AEB i system utrzymywania pasa ruchu, nawet w dostawczej odmianie.

Suzuki Jimny nowej generacji uzyskał najgorszy wynik z grupy przetestowanych samochodów, w głównej mierze z powodu automatycznego systemu awaryjnego hamowania, który słabo wypadł w testach unikania kolizji z pieszym. W dodatku nie działa on w warunkach słabej widoczności i nie rozpoznaje rowerzystów.

- Ogólnie rzecz biorąc, najnowsze wyniki pokazują, że protokoły testowe Euro NCAP ewoluują i stają się coraz bardziej wymagające. Pięciogwiazdkowa ocena pozostaje możliwa do osiągnięcia, choć jest trudnym celem dla producentów - powiedział Michiel van Ratingen, Sekretarz Generalny Euro NCAP.

Poniżej wyniki procentowe dla poszczególnych modeli we wszystkich ocenianych kategoriach.

Audi A6 - 5 gwiazdek

Bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 93%

Bezpieczeństwo dzieci: 85%

Bezpieczeństwo pieszych: 81%

Systemy bezpieczeństwa: 76%

Volkswagen Touareg - 5 gwiazdek

Bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 89%

Bezpieczeństwo dzieci: 86%

Bezpieczeństwo pieszych: 72%

Systemy bezpieczeństwa: 81%

Ford Tourneo Connect - 4 gwiazdki

Bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 92%

Bezpieczeństwo dzieci: 79%

Bezpieczeństwo pieszych: 65%

Systemy bezpieczeństwa: 75%

Suzuki Jimny - 3 gwiazdki

Bezpieczeństwo dorosłych pasażerów: 73%

Bezpieczeństwo dzieci: 84%

Bezpieczeństwo pieszych: 52%

Systemy bezpieczeństwa: 50%