Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumował 2019 rok. Okazuje się, że najwięcej szkód w zeszłym roku spowodowali właściciele aut zarejestrowanych w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. Z kolei najbezpieczniej jeździli kierowcy z: podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Z raportu UFG również wynika, że sprawcami wypadków najczęściej są osoby w wieku 31 – 40 lat.

Średnia cena OC w województwach Foto: Punkta
Średnia cena OC w województwach

Ta grupa kierowców w 2019 roku płaciła średnio za OC 638 zł – o 26 zł mniej niż wyniosła przeciętna stawka dla ogółu kierowców. I prawie dwukrotnie mniej niż najmłodsi posiadacze OC, którzy standardowo zaliczani są przez większość ubezpieczycieli do grupy tzw. podwyższonego ryzyka. W 2019 roku ubezpieczający się w wieku od 18 do 25 lat płacili bowiem średnio 1300 zł - o ponad 80 proc. więcej niż wyniosła przeciętna składka.

Najniebezpieczniejsze miasta

Z kolei listę miast o największej szkodowości otwierają: Wrocław, Sopot, Warszawa, Szczecin i Gdańsk.

- W każdym z nich na sto ubezpieczonych pojazdów – zaistniało i zgłoszonych zostało do ubezpieczycieli w 2019 roku ponad sześć szkód – wyjaśnia Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Natomiast najmniej zdarzeń drogowych odnotowano w: Łomży, Białej Podlaskiej, Krosnie, Zamościu oraz Tarnobrzegu – to miasta o najniższej szkodowości w komunikacyjnym OC. W każdym z wymienionych miast odnotowano ok. 3,5 szkody na sto ubezpieczonych pojazdów.

Sprawcami szkód, a następnie wypłat z ubezpieczeń OC są najczęściej trzydziestolatkowie. Dwunastu na stu kierujących, w tej grupie wiekowej, było sprawcami wypadków w ubiegłym roku. Co ciekawe z raportu UFG wynika, że cześciej „rozbijali” się właściciele samochodów ciężarowych – oscyluje wokół 7 procent. Natomiast w przypadku aut osobowych wskaźnik ten był niższy niż 5 procent.

Szkodowe regiony płacą więcej

Mieszkańcy najbardziej „szkodowych” województw i miast w ubiegłym roku musieli liczyć się z najwyższymi składkami za OC. I tak przeciętna stawka za ubezpieczenie obowiązkowe dla kierowcy z pomorskiego wynosiła 745 zł, dolnośląskiego - 725 zł i mazowieckiego - 717 zł (dane firmy Punkta). Widać też, że najwyższe średnie stawki za OC w ubiegłym roku należały do miast z czołówki rankingu UFG - Wrocławia (859 zł), Gdańska (830 zł), Sopotu (821 zł) i Warszawy (805 zł) . Co więcej, tego typu tendencja utrzymuje się od jakiegoś czasu.