Mapy Google od ubiegłego roku — niestety jeszcze nie w Polsce, ale proces wdrażania nowych funkcji musi niestety trochę potrwać — oferują funkcję, dzięki której wybrać można nie tylko najszybszą trasę (z najkrótszym czasem podróży), lecz także tę najbardziej ekonomiczną i przyjazną dla środowiska, czyli podczas której emisja szkodliwych substancji, np. takich jak dwutlenek węgla, jest najniższa. Z tego udogodnienia korzystać mogą np. mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Najnowsza kompilacja, oznaczona numerem 11.39, zawiera jednak elementy, które wskazują na to, że Mapy Google będą dalej rozwijane w tym kierunku. Właśnie w tej wersji, będącej jeszcze w dość wczesnej fazie testów, doszukano się możliwości wybrania typu napędu pojazdu, którym się poruszamy.

Jak wiadomo bowiem, nie dla każdego samochodu trasa najbardziej ekonomiczna będzie taka sama. Dużo zależy od np. rodzaju napędu i właśnie taki wybór mają za jakiś czas oferować Mapy Google. Zawierać mają opcję, gdzie wybrać będzie można, czy pojazd, którym się poruszamy, napędzany jest silnikiem benzynowym, diesla lub czy jest pojazdem hybrydowym bądź elektrycznym. Na tej podstawie dla każdego z nich wytyczana ma być optymalna pod względem ekonomicznym trasa. Wszystko wskazuje także na to, że nie trzeba będzie także wybierać typu napędu za każdym razem. Mapy zawierają bowiem polecenia "Wybierz typ napędu" oraz "Zmień typ napędu". Najwyraźniej aplikacja będzie więc "pamiętać" poprzedni wybór.

Kiedy opcja ta trafi do polskich Map Google? Niestety trudno powiedzieć, ale raczej niezbyt szybko. Nie trafiła do nas jeszcze aktualizacja pozwalająca na wybór najbardziej ekonomicznej trasy, z której możliwości mogą od ubiegłego roku korzystać Amerykanie.