• Unijny zakaz transportu dla ciężarówek z Białorusi i Rosji obowiązuje od soboty, 9 kwietnia 2022 r.
  • Białoruś w ramach odwetu na zachodnie sankcje wprowadziła zakaz dla ciężarówek zarejestrowanych w UE - zakaz obowiązuje od piątku, 15 kwietnia 2022 r.
  • Mimo zakazów po obu stronach dozwolone są wyjątki w postaci transportu m.in. poczty czy żywych zwierząt
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Od soboty, 9 kwietnia 2022 r. obowiązuje nowy zakaz dla ciężarówek z Białorusi i Rosji (przewidziano sporo wyjątków m.in. na usługi pocztowe czy tranzyt). Zgodnie z nowymi sankcjami pojazdy ciężarowe z obu krajów nie mogą być wykorzystane do transportu towarowego na terenie UE. By umożliwić przewoźnikom opuszczenie terytorium Unii, wprowadzono okres przejściowy do 16 kwietnia. Okazuje się jednak, że nie wszystkim kierowcom udało się przekroczyć unijne granice.

Jeszcze w sobotę wieczorem, 16 kwietnia 2022 r., kierowcy musieli spędzić w kolejce do odprawy na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach nawet 27 godzin (ponad 500 ciężarówek oczekiwało na granicy, jak informowała podlaska KAS). W niedzielę czas oczekiwania do odprawy skrócono do 12 godzin. W świąteczny poniedziałek, 18 kwietnia, kolejka skróciła się do 6 godzin. Obecnie zaś w Bobrownikach trzeba przygotować się na ok. trzygodzinny postój – wynika z danych podlaskiej KAS.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Unijny zakaz nie pozostał bez odpowiedzi strony białoruskiej. Według danych PAP Białoruś wprowadziła w piątek, 15 kwietnia stosowny zakaz wjazdu dla pojazdów zarejestrowanych w krajach UE. Nie zabrakło także wyjątków. Do 23 kwietnia zakaz nie dotyczy pojazdów, które są zarejestrowane w UE, które wjechały na terytorium Białorusi do 16 kwietnia – czytamy w depeszy PAP. Nowe przepisy nie dotyczą także przewozów pocztowych oraz transportu żywych zwierząt.

Ruch na granicy polsko-białoruskiej obecnie odbywa się tylko przez wyznaczone przejścia w Koroszczynie, Bobrownikach i Terespolu. W przypadku przeprawy w Kuźnicy ruch jest wstrzymany do odwołania ze względu na kryzys migracyjny.