W piątek 7 czerwca br. opolscy inspektorzy ITD przeprowadzili kontrolę autokaru tuż przed wycieczką. Zrobili to na prośbę rodziców, którzy chcieli mieć pewność, że ich pociechy będą bezpieczne. Organizatorzy wyjazdu myśleli, że będzie to raczej czysta formalność i nie spodziewali się takiego efektu inspekcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inspektorzy ITD nie mogli zezwolić na taką podróż

Funkcjonariusze opolskiego oddziału ITD ujawnili poważne nieprawidłowości już w trakcie kontroli dokumentów okazanych przez kierowcę. Chociaż miał uprawnienia do kierowania autokarem, szybko wyszło na jaw, że nie rejestrował swojej aktywności, prędkości i czasu przejazdu na karcie tachografu.

To wykroczenie, które karane jest zabraniem prawa jazdy na trzy miesiące. Kierowca stracił nie tylko ten dokument. Inspektorzy ITD odebrali mu również dowód rejestracyjny, bo mieli zastrzeżenia odnośnie do stanu technicznego autokaru. W trakcie kontroli odkryli w okolicy silnika wyciek płynu innego niż woda. A to nie koniec konsekwencji, bo przewoźnikowi grozi jeszcze kara finansowa.

Inspektorzy ITD sprawdzili autokar przed wycieczką przedszkolaków Foto: ITD
Inspektorzy ITD sprawdzili autokar przed wycieczką przedszkolaków

Inspektorzy ITD przypominają: kontrola nic nie kosztuje

Jeśli wasze dzieci niedługo wybierają się na zieloną szkołą, kolonię, obóz lub inny wyjazd, pamiętajcie, że kontrola przeprowadzona przez ITD lub inne służby (policję) nic nie kosztuje. Zlecić może ją każdy – opiekun, rodzic, organizator wycieczki. Warto to zrobić, jeśli chcecie mieć pewność, że oddajecie pociechy w dobre ręce.

Kontrole autokarów przed wycieczkami prowadzą też inne służby Foto: Policja
Kontrole autokarów przed wycieczkami prowadzą też inne służby

Inspektorzy ITD przypominają, że prośbę o przeprowadzenie kontroli należy złożyć z dwudniowym wyprzedzeniem. W zgłoszeniu powinny być zawarte dane osoby zgłaszającej, numer telefonu kontaktowego, data wyjazdu oraz miejsce i godzina zbiórki. Takie wnioski przyjmowane są nie tylko osobiście w urzędzie, ale też telefonicznie i mailowo.