Inspekcja Transportu Drogowego każdego dnia kontroluje przestrzeganie przepisów przez jeżdżących po polskich drogach kierowców ciężarówek. Jedną z takich kontroli przeprowadzili inspektorzy lubelskiej ITD, którzy w niedzielę 3 kwietnia w okolicach Koroszczyna na drodze krajowej nr 68 zatrzymali zespół pojazdów rosyjskiego przewoźnika.

W trakcie prowadzonych czynności wyszło na jaw, że w prowadzonej przez Białorusina ciężarówce, wiozącej 24 tony jabłek z Polski do Kazachstanu, zamontowany był wyłącznik tachografu, który umożliwiał rejestrowanie odpoczynku nawet podczas jazdy. W efekcie inspektorzy wstrzymali transport do czasu wymiany tachografu na poprawnie rejestrujące aktywność za kierownicą oraz pobraniu kaucji na poczet kary pieniężnej. Ponadto przewoźnika czeka postępowanie administracyjne.

Białoruski kierowca ciężarówki fałszował czas pracy Foto: GITD
Białoruski kierowca ciężarówki fałszował czas pracy

Do podobnego zdarzenia doszło również dwa dni wcześniej w pobliżu węzła Tarnów Centrum na drodze A4. Inspektorzy z małopolskiej ITD zatrzymali do kontroli ciężarówkę hiszpańskiego przewoźnika, którą dwóch kierowców wiozło z Hiszpanii do Polski owoce i warzywa. Po przeanalizowaniu cyfrowych danych okazało się, że obaj mężczyźni ignorowali przepisy regulujące czas pracy i w dniu kontroli w ogóle nie rejestrowali swoich aktywności na kartach kierowcy. Ponadto funkcjonariusze WITD z Krakowa stwierdzili, że w badanym okresie załoga ciężarówki skróciła również odpoczynek dzienny. W efekcie mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi i zatrzymaniem praw jazdy na trzy miesiące. Z kolei wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne.