Do sytuacji doszło w miniony weekend na autostradzie A1 w okolicach Włocławka. Kierowca postanowił wjechać na autostradę na węźle Włocławek Zachód i poruszać się nią pod prąd. Przytomność pozostałych uczestników ruchu drogowego sprawiła, że nie doszło do wypadku. Zderzenie czołowe dwóch pojazdów, z których każdy mógłby poruszać się nawet 140 km/h, z pewnością skończyłoby się tragedią.

Jazda pod prąd to poważny problem

O podobnych zdarzeniach pisaliśmy już wielokrotnie. 85-letnia kobieta jechała pod prąd na S5, a inny kierowca zawrócił i ruszył pod prąd pasem awaryjnym na S7. Jeszcze innym razem zawodowi kierowcy poruszali się autokarami pod prąd, co mogło skończyć się czołowym zderzeniem z ciężarówką. Dlaczego na autostradzie A1 doszło do przewinienia? GDDKiA nie zna odpowiedzi na to pytanie, ale sprawą zajęła się policja.

GDDKiA przypomina o opublikowanych przez siebie zasadach bezpieczeństwa i przydatnych praktykach na drodze, oto one:

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie pojazdu

Każda podróż powinna zacząć się od sprawdzenia, czy nasz pojazd jest gotowy do drogi. Na początek oświetlenie, czyli poprawnie ustawione i czyste reflektory. Zadbajmy też o sprawne wycieraczki z dobrymi piórami, które efektywnie będą odprowadzać wodę z szyby. Pamiętajmy również o płynie do spryskiwaczy. Istotne jest również sprawdzenie układu ogrzewania, który odpowiada także za szybkie odparowanie szyb. Zaparowane lub pokryte kroplami wody szyby znacznie ograniczają widoczność i mogą prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zachowaj ostrożność

Bezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność wszystkich użytkowników dróg. Pamiętaj więc o przestrzeganiu obowiązujących limitów prędkości i zachowywaniu odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Korzystaj ze świateł przeciwmgielnych tylko w warunkach mocno ograniczonej przejrzystości powietrza. Jeśli włączysz je przy dobrej widoczności, oślepisz jadących z przeciwka lub za tobą. Rób odpowiednio częste przerwy w podróży i koncentruj swoją uwagę na tym, co dzieje się na drodze.

Stosuj się do znaków zmiennej treści

Jadąc, zwracaj uwagę na oznakowanie. Zarówno na to tradycyjne, jak i znaki o zmiennej treści. To za ich pośrednictwem informujemy m.in. o ograniczeniu prędkości, zakazie wyprzedzania, zatorze drogowym, wypadku, prowadzonych pracach na drodze lub w jej otoczeniu, a w przypadku zamknięcia drogi o konieczności skorzystania z objazdu.

Spodziewaj się niespodziewanego

Nawet jeżeli jesteś doświadczonym kierowcą i podróżujesz doskonale znaną ci trasą, to i tak zawsze może wydarzyć się coś, z czym do tej pory nie miałeś do czynienia. Miej więc ograniczone zaufanie do własnych możliwości i zachowania innych uczestników ruchu. Dzięki temu zawsze zdążysz zareagować, gdy ktoś zachowa się inaczej, niż się tego spodziewasz.

Ważne informacje dla kierowców 24/7

Dobrze zaplanowana podróż oraz dostęp do bieżących informacji o sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA również przyczyniają się do bezpiecznego korzystania z tych dróg. Przypominamy, że od maja br. użytkownicy dróg mogą korzystać z nowego serwisu drogi.gddkia.gov.pl, w którym znajdą m.in. informacje, jakich utrudnień mogą się spodziewać na trasie oraz jakie są warunki pogodowe. Mogą również podejrzeć obrazy z kamer na drogach krajowych. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu działa też numer Informacji Drogowej GDDKiA 19 111. Dzwoniąc pod ten numer, możesz nie tylko uzyskać informację o warunkach ruchu na drogach krajowych, ale również zgłosić zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważysz podczas jazdy.

Ładowanie formularza...