Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Jedziesz nad polskie morze? W ten sposób unikniesz korków

Jedziesz nad polskie morze? W ten sposób unikniesz korków

Zamierzasz odpocząć nad morzem i nie chcesz tracić czasu na dojazd? By dojechać jak najszybciej, trzeba dobrze dobrać porę dnia, dzięki czemu unikniemy korków na drogach dojazdowych. Jak jechać by podróż przebiegła bez nerwów?

Ruch wakacyjny na S3/S6 w rejonie węzła Szczecin Dąbie
Ruch wakacyjny na S3/S6 w rejonie węzła Szczecin DąbieŹródło: GDDKiA
  • Dojazd nad morze nie musi wiązać się z trudnościami, jednak trzeba wybrać dobry dzień i porę na dojazd na wybrzeże
  • Ruch na północy naszego kraju w okresie wakacyjnym jest nawet dwukrotnie większy niż przez resztę roku
  • Lepiej unikać weekendów i typowych godzin szczytu. Jest też kilka remontów utrudniających jazdę

Nad polskie morze z centrum i południa kraju dojedziemy w województwie zachodniopomorskim drogą ekspresową S3 i DK11, a w województwie pomorskim autostradą A1 i drogą S7. Ruch pasem nadmorskim toczy się głównie drogą krajową nr 6, której około połowa jest już drogą ekspresową. Te trasy są mocno sezonowe, co oznacza, że w czasie wakacji ruch na nich jest zdecydowanie wyższy niż poza okresem urlopowym.

Różnica jest tu zauważalna gołym okiem, a dokładne pomiary wskazują, że przez jedną dobę na trasie S3 może to być nawet ponad dwukrotnie większa liczba aut. W sobotę 15 lipca w okolicach Goleniowa zmierzono, że w ciągu 24 godzin przejechało tamtędy 65 tys. pojazdów. Na tym samym odcinku zimą aut jest w granicach 25-30 tys. Podobne wzrosty natężeń ruchu są na autostradzie A1 na południe od Gdańska, gdzie wyniki pomiarów ze stacji pomiaru ruchu z ub.r. wykazywały, że poza sezonem jeździło tam 20-30 tys. pojazdów na dobę. W weekendy wakacyjne jest to 46 tys. pojazdów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Utrudnienia w województwie zachodniopomorskim

Widząc te liczby, nietrudno zgadnąć, że najbardziej obciążona ruchem w regionie jest droga S3, zwłaszcza jej wspólny przebieg z drogą S6 od węzła Klucz do węzła Goleniów Północ. W weekendy tworzą się tam zatory i spowolnienia ruchu. W stronę wybrzeża korki zauważalne są po południu w piątek i w sobotę w godzinach 10-15. Z kolei w niedzielę trzeba się liczyć z zatorami w przeciwną stronę, w godzinach 11-16. W innych porach przejazd nie powinien stanowić większego problemu.

Podobnie jest z przejazdem DK11 nad morze. Tu newralgicznym punktem są Bobolice oraz przejazd przez Koszalin, gdzie również w weekendy tworzą się zatory.

Na najbardziej północnym odcinku DK3 Świnoujście — Troszyn, trwa budowa ostatniego brakującego odcinka drogi ekspresowej S3. Występują utrudnienia związane z robotami i w wielu miejscach są tymczasowe organizacje ruchu. Kierowcy powinni zachować tu szczególną ostrożność i nie jechać na pamięć, bowiem organizacja ruchu będzie się zmieniała wielokrotnie.

Budowa S3 Świnoujście-Troszyn.
Budowa S3 Świnoujście-Troszyn.Źródło: GDDKiA

Utrudnienia w województwie pomorskim

Z kolei do Gdańska wjazd utrudniony jest rano od godz. 7 do 9 i po południu w godz. 15-18. To czas powrotów mieszkańców z pracy, zatem ten ruch nakłada się z podróżami turystycznymi. Tam również odbywa się przebudowa węzła Gdańsk Południe w związku z budową Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. W przypadku węzłów Gdańsk Osowa — Gdańsk Owczarnia utrudnienia występuję wyłącznie w dni robocze w godzinach nocnych (19-5), co jest spowodowane budową ekranów akustycznych. Poza tymi godzinami ruch odbywa się w normalnym przekroju 2 × 2 w każdym kierunku.

Węzeł Gdańsk Południe — budowa obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.
Węzeł Gdańsk Południe — budowa obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.Źródło: GDDKiA

Utrudnienia w województwie wielkopolskim

Na wielkopolskiej sieci dróg krajowych w okresie letnim znaczący wzrost natężenia ruchu można dostrzec przede wszystkim na drodze krajowej nr 11. Ze spowolnieniem ruchu, jak również lokalnymi zatorami, trzeba się liczyć w obrębie większych miejscowości, zwłaszcza Oborników Wielkopolskich, Ujścia, Jastrowa oraz Szczecinka. Jadąc w kierunku północnym, newralgicznym okresem jest piątek w godzinach popołudniowych, gdzie następuje kumulacja ruchu lokalnego i turystycznego. W relacji północ-południe największych spowolnień należy spodziewać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków