Michał Szymaczek, Onet: Czy uważasz się za dobrego kierowcę? Jakie mandaty trafiają ci się najczęściej, oprócz tych za zbyt szybką jazdę?

Jeremy Clarkson: Nie jestem jakimś szczególnie dobrym kierowcą, przynajmniej jeśli chodzi o szybką jazdę. Potrafię jednak  wychylić tył samochodu i ślizgać się bokiem na użytek kamer. Po drogach raczej się snuję, zatapiając się w rozmyślaniach, i to pewnie dlatego od 1989 roku nie dostałem ani jednego mandatu za przekroczenie prędkości.

Czy pozwalasz komukolwiek prowadzić swój własny wóz? Jeśli tak, to komu zdarza się dostąpić tego zaszczytu?

Oczywiście, że pozwalam. Moi znajomi często jeżdżą moim samochodem. Przecież koniec końców to zaledwie trochę przewodów i kilka kawałków metalu. No i zawsze można go naprawić.

Jak często zdarza ci się podróżować na siedzeniu pasażera? Czy zajmujesz to miejsce tylko awaryjnie - np. kiedy wracasz do domu z pubu lub restauracji?

Dość często wozi mnie szofer o imieniu Paul. To dlatego, że tak naprawdę wolę pić, niż prowadzić.

A lubisz być wożony? Czy patologicznie tego nie znosisz?

Jeśli kierowca jest w miarę kompetentny, nie mam nic przeciwko byciu pasażerem.

A czy mógłbyś wymienić - powiedzmy - pięć samochodów, które nigdy nie powinny były trafić do produkcji? Takich, które są aż tak złe, że jedyne, na co zasługują, to śmierć?

Lexus SC430. Morris Marina. FSO Polonez (przepraszam), Suzuki X90 i wszystkie współczesne Peugeoty.

Czym byś się zajmował, gdybyś nie był dziennikarzem i pisarzem?

To tak, jakbyś pytał, kim byłaby królowa Anglii, gdyby nie była królową. Nie potrafię wyobrazić się w innej roli niż bycie pisarzem. Choć wydaje mi się, że w dzieciństwie myślałem o zostaniu rolnikiem.

A jakie są twoje inne pasje oprócz samochodów i wszystkiego, co wiąże się z motoryzacją? Co porabiasz w wolnym czasie?

Tak naprawdę to nie mam zbyt wiele wolnego czasu. Kiedy jednak pojawia się jakaś wolna godzinka, lubię odrobinę się wstawić.

Co wywołuje twoją wściekłość na drodze? Jakie zachowania innych kierowców najbardziej ci przeszkadzają?

Nie wpadam we wściekłość na drodze.

Jaki rodzaj kierowców uważasz za najgorszy? Czy odgrywa tu rolę marka samochodu, narodowość, profesja, czy raczej jest to sprawa indywidualna?

Bardzo agresywni są kierowcy Audi. A w każdym kierowcy Peugeota jest coś z zawalidrogi.

Masz wymarzoną pracę - jeździsz rozmaitymi niewiarygodnie szybkimi i drogimi samochodami. Na pewno wszyscy cię o to pytają, ale czy mógłbyś i dla nas wymienić pięć najlepszych i najgorszych samochodów, którymi kiedykolwiek jeździłeś?

Tak naprawdę to moja praca w dziewięćdziesięciu procentach polega na pisaniu, a tylko w dziesięciu - na prowadzeniu samochodów. Pięć najlepszych, jakimi dane mi było jeździć, to Lexus LFA, Range Rover, Rolls Royce Phantom, Ferrari 458 i Mercedes SLS. O pięciu najgorszych już mówiłem, więc wymienię najlepsze, jakie posiadałem: Alfa Romeo GTV6, BMW 3.0 CSL, Scirocco GLi Mark One i Ferrari 355.

A jaki wóz - spośród tych produkowanych dawniej lub współcześnie - uważasz za samochód wszechczasów? I dlaczego?

Lexus LFA. To Lexus i pełnokrwisty samochód wyścigowy w jednym. Prowadzenie go to naprawdę niezwykłe doznanie!

Jakie samochody stoją teraz w twoim garażu i który z nich jest twoim ulubionym?

Mam Range Rovera i Mercedesa CLK Black. Wolę Range Rovera - jest najlepszy!

A jaki wóz sprawisz sobie w najbliższej przyszłości?

Nowego Range Rovera!