Kanał "Podlaskie112" na YouTube specjalizuje się w nagraniach z akcji ratowniczych różnych służb na terenie województwa podlaskiego. Tym razem jego autorzy opublikowali krótkie wideo, na którym uchwycono karetkę jadącą na sygnale. W pewnym momencie widać, jak pojazd zwalnia i zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych (bez sygnalizacji świetlnej), aby przepuścić idącą kobietę.

— czytamy w opisie do nagrania.

Wielu internautów oburzyło się tym, co zobaczyli na nagraniu. Uspokajamy, kierowca karetki zachował się wzorowo. Zgodnie z prawem kierujący pojazdem uprzywilejowanym może nie stosować się do przepisów drogowych, ale pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności. I to właśnie zrobił kierowca nagranej karetki. Nie miał pewności, czy piesza nie wyjdzie mu na pasy, więc zahamował i przepuścił ją. Tym samym uniknął ewentualnej niebezpiecznej sytuacji na drodze i dalej mógł spokojnie jechać, aby ratować czyjeś życie.

Piesza, zgodnie z prawem, powinna "ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego", czyli w tym przypadku zatrzymać się. I tak też zrobiła. Zatrzymała się na wysepce między przejściami. Ruszyła, dopiero gdy karetka zatrzymała się. Na nagraniu widać więc, że obie strony zachowały należytą ostrożność.

Czytaj także: Kierowca ambulansu dostał wysoki mandat. Uderzył w auto osobowe [WIDEO]

Źródło: YouTube, policja.gov.pl

(AnG)

Ładowanie formularza...